TV Barrandov čelí obvinění, že ve svém pořadu Duel (Duel plus) stranila některým stranám. Analyzovali jsme jednotlivé díly pořadu od začátku září do 20. října a podívali se na to, které strany byly zvány do pořadu nejčastěji, a zda pořad skutečně reflektoval volební průzkumy, o které se prý opíral.
Pořad Duel (Duel plus) Jaromíra Soukupa se prezentuje jako politicko-diskuzní pořad, který je vysílán živě. Role moderátora se, jak sám název napovídá, ujal generální ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup. Na nevyvážený výběr hostů, zejména častého obsazování politiků z hnutí ANO v pořadu, upozornila již dříve i Rada pro televizní a rozhlasové vysílání (RRTV). Nyní se v médiích diskutuje o tom, že je velmi častým hostem v pořadu Tomio Okamura z SPD.
Z provedeného průzkumu vyplývá, že od 1. září do 20. října proběhlo celkem patnáct „Duelů“ – pořady se dělí na pořad Duel, v němž reprezentují své názory zástupci dvou politických stran, a na Duel plus, v němž je politických stran zastoupeno více –, nejpočetněji bylo ve zmiňovaném období zastoupeno hnutí ANO (12), dále SPD (11), ODS (10), KSČM (9) a ČSSD (8), dále viz graf 1. Provozovatel má přitom povinnost zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech byly dodržovány zásady objektivity a vyváženosti, aby v pořadu nebyla zvýhodňována jedna politická strana či hnutí.
Nejprezentovanější hnutí ANO bylo v debatách alespoň zastoupeno různými kandidáty, to strana SPD, druhá nejčastější strana v pořadu, byla ve většině případů prezentována pouze předsedou Tomiem Okamurou – celkem v osmi z jedenácti případů. Je pozoruhodné, kolik bylo této straně v pořadu dopřáno pozornosti, podobně jako třetím komunistům.
Televizní stanice Barrandov, podle níž bylo vše v pořádku, se bránila zejména tím, že ve svém pořadu reflektuje volební průzkumy z Médea Research, dceřiné firmy Soukupovy mediální agentury Médea, podle které byla prý SPD jedním z favoritů voleb.
Podíváme-li se na průzkumy zmiňované agentury Médea Research vidíme, že preference voličů mělo v září (graf 2) zejména hnutí ANO, poté ČSSD, KSČM, Piráti a nad 10 % se nedostaly strany SPD, TOP 09, ODS a další. Podíváme-li se však na rozložení stran v Duelu, nezdá se, že by v září z tohoto průzkumu v pořadu vycházeli. Za září byli nejčastěji v pořadu (graf 3) zástupci hnutí ANO (7), KSČM (5), SPD (5) a ODS (5), což ovšem nekoresponduje s průzkumem agentury, o který se prý pořad opíral, například v průzkumu druhá ČSSD byla v září v pořadu reprezentována jen třikrát. SPD byla také prosazována na úkor Pirátů, jejichž preference se pohybovaly nad 10 procent.
Podobně je tomu v říjnu (graf 4), opět zastoupení v pořadu příliš nekoresponduje s volebními preferencemi agentury Médea Research. SPD (6) by bylo, podle zastoupení v pořadu (graf 5), favoritem voleb, přitom v průzkumech straně patřila třetí příčka za ANO a KSČM.
Z průzkumu tedy vyplývá, že v Duelu byly strany rozloženy nerovnoměrně, zastoupení stran nekorespondovalo s průzkumem zveřejněným v září a říjnu Média Research, o které se pořad opírá dle samotného generálního ředitele Jaromíra Soukupa: „Vždy vycházíme z výsledků předvolebních průzkumů, které pro nás realizuje agentura Médea Research, která splňuje všechny mezinárodní standardy kladené na marketingové výzkumné agentury. S přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém a společenském životě dostaly možnost účastnit se naší debaty všechny politické strany, které mají největší šanci dostat se do sněmovny.“ (Mediar.cz)
Nejpodivněji poté vyznívá zejména zastoupení SPD. Tato strana měla v září, dle zmiňovaného průzkumu, pouhých 6,16 procent, a řadila se tak na pomyslné páté místo. Přesto jí byl v pořadu dán větší prostor, než jiným stranám, a dá se říct, že byla v pořadu zařazena k favoritům. Podobně tomu bylo v říjnu, ačkoli v průzkumech strana zaznamenala nárůst a řadila se již za ANO a KSČM, byla v období října nejčastěji zastoupenou stranou v pořadu.