Reportáž TV Prima o nekvalitních lécích na pultech českých lékáren pořádně naštvala zástupce Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Podle vyjádření této instituce televize lže a mezi lidmi šíří poplašné informace. SÚKL trvá na tom, že tvrzení Primy, podle které v lékárnách chybí kvalitní léky, protože většina z nich skončí v zahraničí, je nesmyslné. Přísná pravidla, kterými všechna léčiva musí projít, totiž neumožňují, aby se k pacientům dostaly výrobky, jenž by byly jakkoliv nebezpečné. Podle Zdravotnického deníku, který na reakci ústavu upozornil, se mimo Českou republiku vyveze zhruba pět procent léků, což je nepatrné množství. Státní ústav pro kontrolu léčiv žádá od TV Prima omluvu a zároveň předložení důkazů tvrzení, že jeho zaměstnanci berou úplatky, což prý z reportáže také vyplývá.
Reakce SÚKL na reportáž TV Prima 2. 10. 2015 „Přeprodej léků z Česka do zahraničí“
SÚKL reaguje na nepravdivé a poplašné informace, které zazněly v reportáži na téma „Přeprodej léků z Česka do zahraničí“ 2. 10. 2015 ve Zprávách FTV Prima.
TV Prima opakovaně uvedla nepravdivé informace, SÚKL proto považuje za nezbytné se proti tomuto důrazně ohradit.
Klára Doležalová, moderátorka: „V lékárnách chybí kvalitní léky, většina z nich končí za hranicemi.“
Tvrzení, že v lékárnách chybí kvalitní léky, je naprosto scestné. Na českém trhu jsou výhradně kvalitní, bezpečná a účinná léčiva.
Není pravdou ani to, že většina z léků končí za hranicemi. V loňském roce bylo za hranice vyvezeno 13,8 mil. balení, avšak 264 mil. balení zůstalo k využití českým pacientům. TV Prima tak považuje objem cca 5 % vyvezených přípravků do zahraničí za většinu a tuto „vědomost“ neváhá prezentovat veřejnosti.
Klára Doležalová, moderátorka: „Proč to nikdo neřeší? Odpověď Vás asi překvapí.“
SÚKL i Ministerstvo zdravotnictví (MZ) již řadu měsíců řeší konkrétní nedostatky léčivých přípravků v lékárnách, vzniklé mimo jiné i z důvodu reexportů. MZ již několikrát zakázalo vývoz nenahraditelných léčivých přípravků mimo území ČR. Vývozy léčiv, které se uskutečnily i přes tento zákaz, SÚKL v rámci své kontrolní činnosti identifikoval a uložil za ně vysoké pokuty. Výsledkem snahy o dlouhodobé a systémové řešení je novela zákona o léčivech, která zpřísňuje pravidla vývozu léků do zahraničí. Tuto informaci redaktorka obdržela, nicméně ani tentokrát ji divákům nesdělila.
Klára Doležalová, moderátorka: „Podle odborníků dostane povolení k distribuci „kdekdo.“
SÚKL poskytl TV Prima velmi podrobné vyjádření, kde vysvětlil, jaké zákonné povinnosti musí žadatel splnit, aby povolení získal. SÚKL jedná striktně v souladu se zákonem a důrazně odmítá tendenční vyjádření, že povolení k distribuci rozdává „kdekomu“. Splní-li žadatel o povolení k distribuci zákonné povinnosti, nelze dle platné zákonné normy povolení nevydat. Ústav tedy vyzývá TV Prima, aby zveřejnila jména takových odborníků.
[ctete]25638[/ctete]
Eliška Čeřovská, redaktorka: „Hodně se vlastně v pozadí mluví i o úplatcích, které dostane ten člověk, který přijde lékárnu zkontrolovat tak, aby si nevšiml toho, že lékárna provedla nějaký reexport, který nemá ve svých záznamech.“
Pokud TV Prima disponuje informacemi o tom, že zaměstnanci Ústavu konají protizákonně, vyzývá Ústav TV Prima, aby neprodleně o této skutečnosti informovala orgány činné v trestním řízení, kterým Ústav poskytne maximální součinnost.
V případě, že nedisponuje žádným relevantním důkazem, považuje Ústav tuto část reportáže za hrubě poškozující dobré jméno Ústavu a jeho zaměstnanců a žádá po TV Prima veřejnou omluvu.
Tiskové a informační oddělení 3. 10. 2015
Přepis celé reportáže najdete na webu Zdravotnického deníku.