Ředitel čínské společnosti CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming v minulosti působil v Čínské asociaci pro mezinárodní přátelské kontakty (CAIFC). Jaroslav Tvrdík to popírá, čínská CEFC za to hrozí žalobou. Jde přitom o fakt, pro nějž dává důkazy sama čínská firma.
O tom, proč je otázka působení v Čínské asociaci pro mezinárodní přátelské kontakty důležitá a jaké důkazy jsou k dispozici, píše pro server HlídacíPes.org právník Aleš Rozehnal. Jeho text jsme s laskavým svolením redakce Hlídacího psa i autora převzali.
Dalo by se čekat, že pokud nějaká společnost v České republice vstoupí do státem regulovaného bankovního byznysu a její představitel se dokonce stane poradcem českého prezidenta, půjde o strukturu čitelnou, důvěryhodnou a prověřitelnou. Opak je však pravdou; některá fakta o čínské společnosti CEFC vzbuzují navíc značné pochyby.
Velkou záhadou je především samotný šéf představenstva CEFC a zřejmě vlastník této firmy Ye Jianming (v české transkripci Jie Ťien-ming).
Proč CAIFC budí vášně
Podle záznamů singapurských úřadů byl Jie Ťien-ming dříve předsedou představenstva firmy Shanghai Zhen Rong, pobočky státní společnosti Zhuhai Zhen Rong, která byla sankcionována Spojenými státy za ropné obchody s Íránem.
Mnohem zajímavější je však to, že působil v Čínské asociaci pro mezinárodní přátelské kontakty (CAIFC). Což je zdánlivě nezávislá organizace, ale ve skutečnosti se jedná o propagandistickou platformu Politického oddělení Čínské lidové armády.
Pozoruhodné je, že poradce CEFC Jaroslav Tvrdík angažmá Jie Ťien-minga v CAIFC vehementně popírá: „Předseda představenstva CEFC ale v CAIFC v žádné pozici nikdy nepůsobil. Informace (…) nejsou pravdivé,“ řekl například Lidovým novinám.
Nabízí se tedy vysvětlení, že i Jaroslav Tvrdík by tuto etapu v životě Jie Ťien-minga považoval za problematickou. Svědčí o tom i první právní kroky, které v této věci podnikl.
V takzvané předžalobní výzvě, kterou advokát Radek Pokorný zastupující CEFC rozeslal do některých médií (a například i místopředsedovi TOP 09 Marku Ženíškovi), je dokonce pasáž týkající výhrady k působení CAIFC zdůrazněna tučným písmem:
„Informace o předsedovi představenstva čínské CEFC (pan Jie Ťien-ming), o kterém se v citaci hovoří, je nepravdivá. Podle vyjádření klienta pan Jie Ťien-ming nikdy v organizaci CAIFC nepůsobil,” píše advokát Pokorný s tím, že následovat mohou občanskoprávní, ale i trestněprávní kroky.
Jenže – informaci, že Jie Ťien-ming v CAIFC skutečně působil, potvrzuje pohled do oficiálních dokumentů samotné firmy CEFC. Konkrétně do výroční zprávy CEFC International za rok 2012.
Na straně 6 v profilu členů představenstva společnosti u osoby Jie Ťien-minga stojí: „Má skvělé zkušenosti v oblasti řízení velkých korporací. Mezi lety 2003 až 2005 pan Ye Jianming pracoval v CAIFC jako zástupce generálního tajemníka.“
Prodloužená ruka čínské armády
Oficiálně potvrzené to není, ale podle obecně sdíleného přesvědčení je Jie Ťien-ming synem generála Ye Xuanninga, což byl ředitel čínské vojenské rozvědky do roku 1998 a po dlouhou dobu byl prezidentem Carrie (Kaili) Group, která byla jedním z prvních podnikatelských impérií Čínské lidové armády.
Ye Xuanning je pak synem jednoho z největších čínských maršálů Ye Jianyinga. Vazba Čínské asociace pro mezinárodní přátelské kontakty a Čínské lidové armády je více méně zřejmá.
Viceprezidentem CAIFC byl Xing Yunming, který byl šéfem čínské vojenské rozvědky, dalším viceprezidentem byl Li Xiaohua, který je generálem Čínské lidové armády a zástupcem ředitele Politického oddělení Čínské lidové armády.
Viceprezidentem byl rovněž Chen Zuming, který byl šéfem vojenské rozvědky před Xing Yunmingem. A konečně viceprezident CAIFC je i Xin Qi, který je zástupcem ředitele vojenské rozvědky.
Vysoká účast bývalých představitelů Čínské lidové armády v CAIFC ukazuje, že se jedná pouze o prodlouženou ruku čínské armády, která má za úkol špionáž a propagandu.
Psychologie a propaganda
Mezi CEFC a Čínskou asociací pro mezinárodní přátelské kontakty existují i další vazby. Profesor Xu Jialu, který je předsedou poradního výboru CEFC a předsedou Čínského institutu pro kulturu při CEFC, prosazujícího „znovusjednocení“ s Tchaj-wanem, zastává zároveň důležitou pozici v CAIFC. Profesor Dai Xu působící na Univerzitě obrany Čínské lidové armády je současně činný v pekingské pobočce CEFC.
CEFC navíc financuje základnu Politické správy Čínské lidové armády v Fuzhou, která vede psychologické a propagandistické operace proti Tchaj-wanu a spolupracuje s další organizací Politické správy Čínské lidové armády, nazývanou Nishan Forum.
Vzhledem k nejasné vlastnické struktuře CEFC, k nejasným vztahům CEFC k Čínské lidové armádě, respektive její rozvědce a nejasné minulosti předsedy představenstva není zcela jasné, zda CEFC není pouze dalším z podnikatelských impérií čínské armády a Jie Ťien-ming není pouze rudým princem, který se do vedení dostal na základě dynastického principu.
Autor je advokát. Přednáší právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a dalších vysokých školách.