V loňském roce si Pavel Hlávka vyslechl obvinění ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy. Dopustil se ho rozšiřováním videa pořízeného v plzeňské nemocnici, ve kterém tvrdil, že jsou v zařízení zabíjeni pacienti. A to údajně tím, že jim lékaři odmítají podávat účinné léky proti covidu-19, například ivermektin. Třiašedesátiletý Hlávka dnes stanul před soudem, hrozí mu až osm let za mřížemi. Státní zástupce však zřejmě hodlá navrhnout pouze podmíněný trest.
V době loňské vrcholící jarní vlny covidu-19 natočil Hlávka na koronavirové jednotce plzeňské fakultní nemocnice video v délce asi tří hodin. Přístup na oddělení mu byl umožněn, jak sám přiznává, aby se mohl rozloučit s umírající matkou.
Na zmíněném videu vstupuje do pokoje, kde jeho matka, podle informací webu Novinky.cz v terminální stádiu nádorového onemocnění s přidruženou nákazou covidem-19, leží napojená na dýchací přístroj. Na záznamu jí Hlávka ukazuje léčiva isoprinosin a ivermektin a žádá ji, aby mu dala mrkáním najevo, že chce, aby jí přípravky byly podány.
Promlouvá i k dalším dvěma pacientkám na pokoji, přesvědčuje je, že přinesená léčiva jsou účinná a covid neexistuje. Natáčí na mobil rovněž rozhovor s lékaři, které nutí k aplikaci neschválených léčiv jeho matce. Lékaři odmítají, mimo jiné proto, že pacientce selhávají orgány, takže podání ivermektinu by jí nejenže nepomohlo, ale naopak fatálně uškodilo.
Hlávka ve videu dále prohlašuje, že ve fakultní nemocnici na Borech v Plzni jsou zabíjeni pacienti, nedostávají léky na covid-19 a personál je nechává bez pomoci zemřít. Tvrdil také, že očkování představuje pokusy na lidech, kteří po vakcinaci po tisících umírají. Nemocnice podala na Hlávku trestní oznámení v přesvědčení, že nahrávku pořídil s úmyslem poškodit dobré jméno zdravotnického zařízení. Video na sociálních sítích dosáhlo až 50 tisíc zhlédnutí.
„V dalším vyšetřování případu bylo zjištěno, že zveřejněné záznamy rozšiřují poplašnou zprávu o interním chodu na pracovišti ve zdravotnickém zařízení a svým jednáním měl způsobit újmu na dobrém jménu lékařského personálu a takového jednání se dopustil v době nouzového stavu,“ uvedla loni v srpnu podle webu ČT24 mluvčí plzeňské policie Veronika Hokrová.
Stejné přesvědčení vyjádřil aktuálně státní zástupce u soudu. Skutečnost, že v době spáchání trestného činu byl v České republice vyhlášen nouzový stav, představuje pro obžalovaného přitěžující okolnost. Státní žalobce je rovněž přesvědčen, že ve složité situaci kolem pandemie mohla nepravdivá tvrzení obžalovaného přinejmenším u části veřejnosti vyvolat vážné obavy. Obžalovaný Hlávka se u soudu hájil slovy, že jednal pod vlivem silných emocí a poškodit pověst nemocnice že nebylo jeho úmyslem. Chtěl prý pouze matce pomoci.
Videonahrávka, která Pavla Hlávku přivedla před soud, ale není u obžalovaného ojedinělým šířením dezinformací. Hlávka je jednou z hlavních osob dezinformačního rádia Svobodný vysílač, které, jak uvedl Deník N, už před dvěma lety přišlo o veškeré nahrávky archivované na YouTube. „Tento účet byl zrušen z důvodu opakovaného nebo vážného porušení zásad služby YouTube, která zakazuje projevy nenávisti,“ odůvodnila sociální síť.
Podle vyjádření soudních znalců k aktuálnímu případu obžaloby z úmyslného šíření poplašné zprávy v nouzovém stavu je Hlávka duševně zdráv a schopen plně chápat společenskou nebezpečnost svých činů.