Od vraždy slovenského novináře neuplynuly ani dva roky a tvůrce šlágrů Jožo Ráž natočil se skupinou Elán klip, v němž míří pistolí na svázané novináře. Aby snad jeho video nebylo málo zvrácené, okamžik předstírané odplaty v jeho závěru stylizuje do poprav, jak je vykonávali příslušníci teroristické skupiny s propagandistickým názvem Islámský stát, kdy objekty Rážovy nelibosti jsou svázané, mají vaky na hlavě a hlídají je v pozoru stojící zakuklenci s kalašnikovy. Horší načasování a formu si Ráž pro zúčtování s neprofesionální částí bulvárních novinářů nemohl vybrat.
Slovensko stále ještě rozkrývá vazby nejsilnější vládní strany Směr na podsvětí, které Kuciaka připravilo o život. A právě straně, jíž se týkají tato závažná podezření, Ráž dlouhodobě vyslovuje podporu. Exministr vnitra Robert Kaliňák, k němuž údajně vedou nitky některých korupčních případů, o nichž Kuciak psal, je zrovna Rážovým přítelem. A Ráže přesto přese všechno nenapadlo, že by pomyšlení na střílení novinářů, či kohokoli jiného, bylo dobré odložit stranou.
Pokud by média Rážovi způsobila újmu, ten by se v právním státě, jímž Slovensko pořád ještě je, mohl bránit u soudu. O tom, jak dalece účinný tento způsob je, svědčí v Česku čtyřmilionové odškodné, které letos přiznal Pražský vrchní soud herečce Dagmar Havlové od vydavatelství Bauer Media za tvrzení, že měla milenecký poměr v době, kdy jí umíral manžel. Řediteli Divadla na Vinohradech Tomáši Töpferovi přiznal soud v roce 2013 milionové odškodné a omluvu za články v deníku Blesk, který napsal, že po něm v Divadle Na Fidlovačce zbyly dluhy. Herec Marek Vašut vysoudil milion na deníku Aha! a rodině herce Karla Rodena soud přiznal 900 tisíc korun od vydavatelství Empresa Media. Jenže Ráž se na novináře nezlobí z legitimního důvodu a je mu jasné, že k soudu se svou frustrací nemůže.
Ráž totiž před rokem odhalil své morální priority, když si vyšel s prokurátorkou Úřadu zvláštní prokuratury Máriou Trstenskou, která dozorovala v kauze daňových podvodů kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, a v této kauze konala v jeho prospěch. „Lidem okolo Mariana Kočnera v kauze Glance House nadržovala až tak očividně, že ji kvůli tomu musel napomínat soudce,“ popsal přístup Trstenské deník SME. Nu a co se nestalo, zpěváka v objetí se zdiskreditovanou prokurátorkou vyfotil deník Nový Čas, jehož novinářům za to zpěvák složil písničku o „bulvárních krysách“.
Z vrcholného nevkusu, bezohlednosti a trapnosti Rážova paskvilu nic neubírá výměna zbraně za stříkací pistoli ani připojený dovětek o tom, jak si tvůrci klipu považují novinářů, kteří „přinášejí relevantní informace se zřetelem na celospolečenské zájmy“. Toto ujištění totiž Rážovi, známému miláčkovi dezinformačních platforem Kremlu a milovníkovi Vladimira Putina, uvěří jen málokdo.
Byli to totiž právě novináři a badatelé (z nezávislého kolektivu Bellingcat), kteří pomohli doložit vinu Kremlu na jednom z nejhorších zločinů posledních desetiletí, sestřelení letadla linky MH17, při němž zahynulo všech 298 lidí na palubě. Obdiv k ruskému vůdci proto většinou nepatří mezi vlastnosti člověka, který si váží práce novinářů.
Rážovo ujištění je v rozporu s jeho názory. „Putin je bohovsky moudrý muž. To, že Rusko je tak silné, že má nejlepší zbraně na světě, je zárukou, že zatím žijeme relativně v klidu a v míru. Rusko je základem stability,“ vyznal se slovenskému Denníku N. Na dezinformační platformě Svobodné noviny pak své preference ilustroval příklady. „Já mám k Rusku o mnoho lepší vztah než k Americe, a to jsem procestoval obě země křížem krážem. Uvedu příklad. V Americe si s řidičem autobusu nemáte o čem popovídat, on je šťastný, když umí číst a psát. On dokáže jen zmáčknout knoflík na automatu, aby mu vypadla kola a hamburger, a když nevypadne, tak neví, co má dělat. A v Rusku, tam si můžete s řidičem autobusu povídat o životě, filozofii, o vážných věcech. To je základní rozdíl mezi těmito národy. Rusi jsou velmi vzdělaní a schopní, Američané pohodlní a nevzdělaní,“ shrnul rozdíly mezi národy pro tutéž platformu.
O tom, že Rážovi je vedle Ruska blízká i Kuba, leccos prozrazuje i v jedné z písní, kde zpívá „Zázrak je, že žije Fidel, on svet celkom dobre videl.“ Z domácích bolševických vůdců mu nejvíc přirostl k srdci normalizátor Gustáv Husák. V rozhovoru pro Echo 24 jej hodnotil jako moudrého, abnormálně schopného, trpělivého a pokorného člověka. „Byl to světový politik,“ řekl doslova.
Mýlil by se ale ten, kdo by se Rážovy nekritické úvahy o diktaturách pokoušel připisovat na vrub zpěvákovým zraněním hlavy po těžké nezaviněné nehodě. Ostudného premiéra Vladimíra Mečiara, který amnestií znemožnil například vyšetření únosu syna prezidenta Kováče, zpěvák podporoval už před rokem 2000, kdy se mu neštěstí přihodilo.