Profesorka Danuše Nerudová, exkandidátka na prezidenta, napsala, v pondělí na svůj twitter: „Od včerejška, po tweetu o Putinovi nestačím blokovat. 120 nově založených fejkových profilů s fotkami asijských žen. Evidentně ze stejné farmy. Sledujících pouze mne, prezidenta Pavla, Petra Fialu a ČT24.“ Tož vítejte v krásné nové realitě sociálních sítí, paní profesorko!
Vzpomenu na podobnou historku, kterou jsem zažil já sám – byť na facebooku. Ihned po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu jsem – myslím, že v českém mediálním prostředí jako první – zcela jednoznačně a otevřeně napsal, že máme povinnost přijmout ukrajinské uprchlíky a maximálně jim pomáhat. Že všechny argumenty proti přijímání blízkovýchodních imigrantů z vlny v roce 2015 v tomto případě neplatí. Ukrajinci jsou nám blízcí jak geograficky, tak jazykově a sociokulturně, jejich začlenění do společnosti bude zcela bezproblémové. Že zatímco konflikty na Blízkém východě jsou nám vzdálené, ale válka kousek na východ od České republiky je problém nám až nepříjemně blízký. Putin na Ukrajině útočí na celý Západ – Ukrajina je jenom jeho nejbližším západním sousedem. A že když vyhraje, tak je na řadě Slovensko a pak my. Putin a jeho spolupracovníci otevřeně hovoří o válce proti Západu, a zaznívá i to, že hranice Ruské federace mají končit u Lamanšského průlivu.
Den po vydání článku začaly chodit desítky žádostí o přátelství. Rekordní den jsem jich dostal přes devadesát. A všechno to byly boty. Tohle kamarádíčkování trvalo víc jak týden, a když jsem (po kratičkém testu autenticity účtu) blokoval asi pětistého bota, tak si to asi ti síťoví roboti vzájemně řekli a lavina žádostí o přátelství den ze dne ustala. Paní profesorka Nerudová to dotáhla na 120 za den, a falešné účty měly fotku Orientálky. Ti moji boti na facebooku měli na profilovce většinou květinu, takže twitteroví boti jsou lepší.
„Celý svůj život se řídím tím, že zlu se nesmí ustupovat. Ruský a čínský režim a jejich rozvědky ztrácí v naší zemi svůj vliv a očividně začínají být nervózní z toho, že do veřejného života v naší zemi začínají promlouvat lidé, kteří se před nimi nebudou hrbit a budou vždy hájit svobodu a naše prozápadní směřování. Nebojím se žádných trollů a rozvědčíků. Naopak – budu vždy na pochybné aktivity na twitteru i mimo něj upozorňovat a nadále pokračovat ve svých kritických vyjádřeních vůči Putinově Rusku a diktátorské Číně,“ řekla deníku FORUM 24 profesorka Nerudová.
Svět hrabalů a magorů
Ty falešné Orientálky, které obtěžují exkandidátku na prezidentku, profesorce Nerudové v úplnosti odhalily krásný nový svět sociálních sítí. Svět, kde – na komplexu firmy Meta – až extrémně převládá honba za ziskem nad jakoukoliv etikou, a kde – právě u twitteru – je jeho nový majitel sice nesmírně úspěšný vizionář, ale zároveň také magor prvního řádu. Zřejmě ode mne v dobách, kdy jsem byl legalizačním aktivistou, nic nečetl, a tak neví, že se marihuana opravdu nemá kombinovat s chemickými drogami. A to, že si Elon Musk občas kromě trávy zobne něco exotičtějšího, opakovaně potvrdil do médií on sám. A také opakovaně médiím sdělil, že spí tak čtyři pět hodin denně – léta. Jak chemické drogy, tak spánková deprivace mění myšlení a chování, a to zcela jednoznačně negativně. Twitter byl – alespoň v českém prostředí – přece jen o něco důvěryhodnější než facebook a opravdu velký podíl twitterových účtů patřil skutečně existujícím osobám. To se ovšem po nástupu Muska, který asi při jízdě Teslou na kosmodrom, odkud odpaluje kosmické rakety, vymyslel jakýsi jen jemu jasný a srozumitelný koncept svobody slova, změnilo.
Jsme tedy v situaci, kdy dvě velké sociální sítě – facebook a Instagram – vlastní mimořádně rozvinutý a efektivní hraboš. Ne hraboš polní, ale hraboš peněžní. Další síť – twitter – pak patří muži, co se už třicet let pořádně nevyspal, a kromě nově zakoupené sociální sítě také řeší svůj kosmický program a elektromobilitu. A konečně třetí síť – TikTok – je sofistikovaný nástroj rozvědky Komunistické strany Číny, kterým jednak sbírá neuvěřitelné množství dat o nás samotných, a za druhé nám vcelku úspěšně dementizuje a přeprogramovává mladou generaci.
Marný boj
Falešné účty odhalí umělá inteligence (libovolné) sociální sítě za pár vteřin, pravděpodobně je rozpozná už v momentě, kdy jsou zakládány. A přestože mají majitelé těch sítí plná ústa žvástů, jak bojují proti dezinformacím a rozdělování společnosti, tak ty boty – falešné, pouhým software ovládané účty – nechávají až na výjimky poklidně existovat. A i když můžeme v historii potírání dezinformací najít desítky úspěšných „mazacích zátahů,“ je jich stále zoufale málo. Zato boti se množí jako krysy. Pár bitev války proti nim:
V červnu 2019 společnost Mandiant informovala zákazníky o útočné kampani DRAGONBRIDGE – síti tisíců falešných účtů na mnoha sociálních médiích, webech a fórech, které propagovaly různé narativy na podporu politických zájmů Číny. Například útočily na australskou společnost těžící vzácné zeminy. Účty šířily dezinformace o údajně ekologicky nešetrné práci těžařů a také vyzývaly k protestům proti plánované výstavbě zařízení na zpracování vzácných zemin v Texasu. Šlo o reakci na rozhodnutí Bidenovy administrativy změnit legislativu, aby se urychlila domácí produkce kritických nerostů, ve kterých jsou USA závislé na Číně.
19. srpna 2019 zveřejnil twitter zprávu o operaci zaměřené na Hongkong. Šlo o falešných 936 účtů pocházejících z Číny. Účty záměrně zasívaly politické neshody v Hongkongu. Jednalo se o koordinovanou čínským státem podporovanou operaci. Velké shluky účtů se chovaly koordinovaně, aby zesílily zprávy související s protesty v Hongkongu. Větší, spamovou síť přibližně 200 000 falešných účtů twitter pozastavil dříve, než byly podstatně aktivní.
Zpráva napsaná v říjnu 2019 a získaná MIT Technology Review od bývalého zaměstnance facebooku říká, že po volbách v roce 2016 facebook nedokázal učinit zásadní změny v tom, jak jeho platforma propaguje a distribuuje informace. Trollí farmy si stále budovaly masivní publikum provozováním sítí facebookových stránek. Jejich obsah dosáhl měsíčně 140 milionů uživatelů v USA – 75 % z nich nikdy žádnou nesledovalo, ukázala jim je umělá inteligence FB. Mluvčí facebooku poté prohlásil: „Podnikli jsme agresivní donucovací opatření proti těmto druhům zahraničních a domácích neautentických skupin a výsledky čtvrtletně veřejně sdílíme.“ MIT Technology Review ale zjistil, že pět stránek trollí farmy zmíněných ve zprávě zůstalo aktivních, facebook je nesmazal.
12. března 2020 facebook a twitter zveřejnily důkazy, že ruské snahy o zasahování do amerických prezidentských voleb jsou čím dál sofistikovanější a hůře odhalitelné. Společnosti odstranily desítky falešných účtů a stránek. Facebook uvedl, že síť účtů, které odstranil, byla v „raných fázích“ budování publika. Provozovali jej lidé v Ghaně a Nigérii jménem jednotlivců v Rusku. Účty se týkaly témat, jako je černošská historie, drby o celebritách a móda. Twitter mezitím uvedl, že účty, které odstranil, se snažily zasít rozpory zdůrazňováním sociálních problémů, jako je rasa a občanská práva, aniž by upřednostňovaly konkrétního kandidáta nebo ideologii.
15. dubna 2021 americké ministerstvo financí oznámilo, že podniklo rozsáhlé kroky proti 16 subjektům a 16 jednotlivcům, kteří se pokusili ovlivnit prezidentské volby v USA v roce 2020 na pokyn vedení ruské vlády. FSB, GRU a SVR provozovaly síť webových stránek, které zakrývají jejich ruský původ, aby oslovily západní publikum. A FSB přímo provozuje dezinformační výstupy. Ruský finančník a majitel Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin financuje Internet Research Agency (IRA), ruskou trollí farmu, která dle Američanů zasahovala do prezidentských voleb v USA v roce 2016.
16. září 2021 hlásí MIT Technology Review: „Trollí farmy dosáhly před volbami v roce 2020 na facebooku měsíčně 140 milionů Američanů.“ Byly součástí větší sítě, která kolektivně zasáhla téměř polovinu všech Američanů, a dosáhly tohoto dosahu především díky designu vlastní platformy facebooku a jeho umělé inteligence.
V roce 2022 společnost Comparitech nabourala nezabezpečenou farmu ruských botů na facebooku. Kontrolovala 13 775 falešných účtů. Každý z nich zveřejnil post průměrně 15krát za měsíc, celkem tedy 206 625 příspěvků z této jedné farmy v daném měsíci. Farmy botů vytvářejí nové roboty a neustále je obnovují. Comparitech oznámil účty botů facebooku, ale do zveřejnění své studie neobdržel odpověď. Facebook po zveřejnění zablokoval pouze jeden z asi deseti botů té farmy.
28. 2. 2022 facebook a twitter oznámily, že o víkendu odstranily dvě protiukrajinské „skryté vlivové operace“, jednu z Ruska, druhou s napojením na Bělorusko. Jedna – propagandistická kampaň s webem šířícím protiukrajinské diskuse – byla odnoží jiné ruské dezinformační operace. Při operaci Rusové používali počítačem generované obličeje. Druhá kampaň používala hacknuté účty k šíření protiukrajinské propagandy. Sítě těchto účtů šířily narativy, které sám Putin zmínil ve svém projevu k invazi na Ukrajinu. Facebook už během prvních čtyř dnů války odstranil 40 profilů spojených s dezinformační válkou Ruska. Profily byly součástí větší operace budování falešných osobností, která působila na twitteru, Instagramu, Telegramu a ruských sociálních sítích. Twitter uvedl, že smazal více než tucet účtů.
Vyjednávat musí NATO
Facebook se stavěl laxně k mazání falešných účtů odjakživa. Po zakoupení twitteru Muskem se skokově zvýšil počet botů a dezinformací i na twitteru. Rozdíl není zásadní: Zatímco boty na facebooku mívají na profilovce kytičku, ty na twitteru se vydávají za mladou Asiatku s počítačově vygenerovanou fotkou její tváře. Stížnosti vlád směrem k majitelům a provozovatelům sociálních sítí nejsou nic platné. Po Zuckerbergově výslechu v americkém Kongresu se výskyt botů na facebooku nijak nezměnil. Zato po Putinově útoku na Ukrajinu jejich obtěžování alespoň zde v ČR zesílilo. Globálně fungující sociální sítě soustředily v rukou svých majitelů takovou moc, že si s nimi nevědí rady vlády těch nejvyspělejších zemí. Takže vydělávají na strategii rozdělování společnosti a vytváření konfliktu, pro které jsou ruské či čínské boty de facto zkonstruovány. Rusy a Číňany.
Řešení vypadá bizarně, ale asi jedinou možností, kterak dezinformační válku a rozbíjení společnosti pomocí robotů zastavit, je, aby s majiteli sítí začalo vyjednávat NATO. Nikdo slabší je asi k nějakému účinnému omezení dezinformační války totalitních velmocí proti naší civilizaci na jejich sítích nedonutí.