Americký technologický gigant Twitter v pátek podnikl ostře odlišné kroky proti vůdcům USA a Íránu, když trvale zakázal osobní účet prezidenta Donalda Trumpa a zároveň odstranil jeden tweet z anglického účtu ajatolláha Alího Chameneího a pozastavil na něm nové příspěvky.
Větší přísnost postupu Twitteru vůči účtu @realdonaldtrump ve srovnání s tím, jak se společnost na sociální síti zachovala k Chameneímu, přiměla kritiky i stoupence amerického prezidenta k tomu, aby na twitteru zveřejnili desítky zpráv obviňujících tuto platformu z dvojího metru.
Mnozí kritici Twitteru uvedli, že účet @Khamenei_IR (který není ověřený, ale pravidelně sdílí ajatolláhova prohlášení) v minulosti zveřejňoval komentáře proti Izraeli, regionálnímu nepříteli Íránu. Tyto komentáře považují za závažnější podněcování k násilí než nedávné Trumpovy tweety považované Twitterem za porušení jeho politiky směřující proti potenciální glorifikaci násilí.
Předseda U.S. Federal Communications Commission Ajit Pai zveřejnil loni v květnu na twitteru screenshoty některých Chameneího nejostřejších protiizraelských postů a prohlásil, že podle něj vyvolávají z hlediska potenciální glorifikace násilí „vážnou otázku“.
V pátečním sdělení adresovaném VOA Persian (vysílání Hlasu Ameriky pro Írán) Jason Brodsky, ředitel United Against Nuclear Iran (
Mluvčí Twitteru reagovala na obvinění z dvojího metru při prosazování zákazu podněcování násilí sdělením pro VOA Persian, že platforma podnikla před pátkem proti světovým vůdcům donucovací kroky.
Mluvčí uvedla, že Twitter zaměřil své páteční kroky na to, co označila za „újmu způsobenou konkrétním [Trumpovým osobním] účtem“, a sdílela odkaz na prohlášení Twitteru, v němž sociální síť vysvětluje, proč se domnívá, že poslední Trumpovy tweety mají potenciál vyvolat další násilí některými jeho stoupenci po středečním útoku na americký Kapitol.
Na otázku, co Twitter dělá, aby prokázal, že jedná se světovými lídry konzistentně, mluvčí uvedla, že politika společnosti spočívající v označování „vládní účet“ pro uživatele přidružené k pěti stálým členským státům Rady bezpečnosti OSN bude brzy rozšířena o podobné označení pro nejvyšší představitele jiných států. Žádné další podrobnosti neposkytla.
Akce Twitteru proti Chameneího účtu přišla několik hodin před zrušením Trumpova účtu.
Chameneího účet zveřejnil v pátek tweet, v němž nejvyšší íránský duchovní vůdce označil vakcíny proti koronaviru vyráběné Spojenými státy, Velkou Británií a Francií za „naprosto nedůvěryhodné“ a obvinil západní mocnosti, že se snaží „zamořit“ ostatní státy nabídkami, že jim vakcíny zašlou.
Chameneího tweet přiměl íránské aktivisty, jako je moderátorka VOA Persian Service Masih Alinejadová, aby na twitteru vyzvali k pozastavení jeho účtu kvůli šíření dezinformací o vakcínách. Twitter po několika hodinách tweet odstranil z veřejného zobrazení.
Tisková mluvčí společnosti Twitter sdělila Hlasu Ameriky, že urážlivý tweet porušuje informační politiku platformy a že majitel účtu @Khamenei_IR bude muset příspěvek před znovuzískáním přístupu k účtu smazat. Bylo to poprvé od února 2019, kdy Twitter zasáhl proti hlavnímu anglickému účtu íránského nejvyššího duchovního vůdce. Tehdy zveřejnil účet @Khamenei_IR tweet potvrzující fatvu z roku 1989 vynesenou ajatolláhem Rúholláhem Chomejním. Ta odsuzuje britského spisovatele Salmana Rushdieho k smrti za napsání knihy Satanské verše, kterou vládnoucí duchovní považoval za urážku islámu.
Twitter uvedl, že tweet o Rushdiem představoval hrozbu násilím, odstranil ho z veřejného náhledu a uzamkl účet @Khamenei_IR na jeden den, dokud majitel účtu příspěvek nesmazal.
Zpravodajka BBC pro Blízký východ Nafiseh Kohnavardová v pátečním tweetu uvedla, že rozhodnutí Twitteru ponechat Chameneího účet viditelný a zakázat Trumpa řadu Íránců zmátla. Podle ní jsou kroky Twitteru matoucí zejména pro Íránce, kteří Chameneímu zazlívají, že zablokoval twitter v Íránu a přinutil je k přístupu přes virtuální soukromé sítě. Trumpova administrativa odsoudila íránské zákazy západních platforem sociálních médií jako potlačování legitimních forem komunikace. Mluvčí ministerstva zahraničí v roce 2018 prohlásila: „Když národ zakročí proti sociálním médiím, položme si otázku: Čeho se bojíte?“
(Zdroj: VOANEWS.com)