Do pražské kavárny Louvre přišla deset minut před dohodnutým srazem. Elegantní, uvolněná a naprosto bezprostřední – prostě člověk, jemuž se jen obtížně říká „paní rektorko“. Jakkoli jsem byl připravený na portrétní rozhovor založený na vzpomínkách, protože v dětství je uložený kód osobnosti, juvenilní fragmenty (chtěla být kosmonautkou) při závěrečném krácení vypadly. Vytlačily je názory Danuše Nerudové na to, čím tato společnost momentálně prochází a jak z toho ven. Vyprávěla poutavě, zaníceně, přesně, prostě tak, aby si za tím, co pustí do veřejného prostoru, mohla bezvýhradně stát. Při finální autorizaci změnila svou výpověď jen nepatrně. O čem šla řeč?
O půdě
Je zapotřebí udělat celou řadu opatření vedoucích k odstranění degradace půdy, ale končící vláda k tomu neměla vůli. Podporovala velké podniky, zemi zaplavila řepka, plodina tak agresivní, že po její sklizni se vyčerpaná půda vzpamatovává dva roky.
O střední třídě
Z pohledu ekonoma je střední třída základ státu, ovšem, v našich podmínkách zároveň otloukánek, nesoucí dlouhodobě největší daňové břemeno, jakkoli si od roku 2005 polepšil nejméně.
O komunikaci
Populisté komunikují výhradně šumy, protože kdyby vyslovili svůj signál, zněl by: „Já nic užitečného a zásadního řešit nechci, já jenom potřebuju, aby mě lidi volili.“
O prezidentství
Prezidentka by do úřadu vnesla empatii a schopnost upozadit své potřeby. Ženy dokážou hledat shodu, muži s tím mívají kvůli egu problém.
O nejmladší generaci
Obdivuju jejich záběr. Jim už je aktivismus málo, vědí, že pokud chtějí skutečnou změnu, musí komunikovat ideje různými kanály a napříč sociálními bublinami. To vyžaduje velmi komplexní uvažování. Líbí se mi, že když se do něčeho pustí, potřebují v tom vidět smysl.
Plná verze rozhovoru v tištěném vydání Týdeníku FORUM, které právě vyšlo. Předplatit si jej můžete ZDE.