Nevíte, co dobrého si během léta přečíst? Na e-shopu FORUM toho najdete mnoho, my pro vás vybíráme tituly, které si v posledních týdnech zakoupilo nejvíce čtenářů. Úplně všechny stojí za to, a když si je objednáte, garantujeme nejen výborné čtení, ale také fakt, že tím podpoříte nezávislou žurnalistiku.
Lubomír Kopeček: Hodný, zlý a ošklivý? Havel, Klaus a Zeman
Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman. Trojice, která významně ovlivnila vývoj v naší zemi. Při pohledu na dějiny uplynulých desetiletí nevidíme nikoho, kdo by se jim vyrovnal hloubkou stopy, již po sobě zanechali. Zdaleka nejde jen o jejich prezidentskou roli, všichni tři tvořili moderní českou historii i předtím. Jejich činy a rozhodnutí často stály u zlomových okamžiků a určovaly politické směřování. Jen o málo postavách polistopadového vývoje se vede už přes třicet let tak intenzivní polemika jako o každém z nich. Text této knihy je unikátní v tom, že sleduje osudy Havla, Klause a Zemana souběžně. Nabízí tak příležitost nejenom pochopit, co stálo v pozadí jejich kroků, ale také umožňuje tuto trojici z různých úhlů srovnávat. Objednávejte ZDE.
Pavel Šafr: Češi mezi pravdou a lží
Vzpomínáte si, jak Miloš Zeman tvrdil, že svatý Václav sloužil Německu? Také jste slyšeli, že Jana Husa zavraždila katolická církev na základě zfalšovaného procesu a že husité pozvedli České království? Četli jste také, že vyhnáním Němců byla odčiněna naše porážka na Bílé hoře? Všimli jste si, kolik Čechů vyjadřuje vděčnost Putinovu Rusku za osvobození? A byl projekt socialismu s lidskou tváří tím nejlepším, co jsme dali světu? Pavel Šafr hledá jako novinář a komentátor odpovědi na otázky, jak se jednotlivé události seběhly, jaké významy v nich máme dnes hledat a jaké jim naopak byly přiřčeny mylně. Vedle příběhů ze středověku a raného novověku se Pavel Šafr zaměřuje na národní obrození, na osobnosti, které stály u zrodu Československa, na pravou povahu komunistického panství i sovětského vlivu na naše domácí poměry. Kniha obsahuje také portréty všech československých i českých prezidentů, přičemž se zaměřuje na jejich charakter, chování a celkový vliv na společnost. Objednávejte ZDE.
Alena Ježková: Hovory s Pavlem Fischerem
Rozhovor spisovatelky Aleny Ježkové a senátora Pavla Fischera, někdejších spolužáků z vysoké školy. Fischer se z pozice senátora vyslovuje k aktuálním tématům naší doby. Díky osmileté práci pro Václava Havla přináší unikátní svědectví o zákulisí prezidentské kanceláře a vzpomíná na práci ve Francii a Monaku, kde působil jako velvyslanec. Otevřeně mluví o rodinném životě a nemoci nejstaršího syna. Dynamický rozhovor doplňuje množství fotografií z prostředí Pražského hradu, pobytu ve Francii, prezidentské kampaně a Fischerova soukromí. Objednávejte ZDE.
Kateřina Čapková, Raya Czerner Schapiro, Helga Czerner Weinberg: Dopisy z Prahy
Unikátní soubor rodinných dopisů obsahuje dosud nepublikované podrobnosti o postupujícím holokaustu. Dopisy představují reportážní popis každodennosti ještě před deportací, jsou psány jazykem intimity, rodinné lásky a naděje. Úvodní slovo napsal Andrew Schapiro (velvyslanec USA v ČR v letech 2014-2017), přímý potomek autorek dopisů. Jedná se o strhující sbírku textů, které v letech 1939-1941 psala Paula Froehlich své dceři Irmě do USA. Irma byla se svým manželem Maxem bezprostředně po okupaci postavena před těžké rozhodnutí: zanechat své dvě dcery v Praze s babičkou a strýcem a z exilu usilovat o jejich rychlý odjezd, nebo riskovat jistou smrt svého vysoce postaveného manžela. Max a Irma se rozhodli pro první variantu. Pro české vydání korespondenci zpracovala historička Kateřina Čapková. Objednávejte ZDE.
Ladislav Kudrna: Fakta a lži o komunismu
Kniha přináší ucelený pohled, který jasně dokumentuje zločinnost komunistického režimu. Kromě Ladislava Kudrny přispěli svými texty například Petr Blažek, Pavel Žáček, Jan Rychlík, Zdeněk R. Nešpor nebo Antonie Doležalová. Jedná se o ucelený pohled na zločiny normalizace, kniha obsahuje spoustu zajímavých fotografií a navíc také články novinářů, kteří se debaty s Michalem Pullmannem zúčastnili. Třicet let po sametové revoluci tu máme situaci, kdy někteří lidé tvrdí, že se „zase tak moc nestalo“ – a to nemůžeme nechat jen tak, zejména s ohledem na disidenty, politické vězně a emigranty, jimž komunisté zničili život. Objednávejte ZDE.