
Ruský prezident Vladimir Putin FOTO: Kancelář prezidenta Ruské federace
FOTO: Kancelář prezidenta Ruské federace

Rusko sestavuje skupinu lidí, kteří mají jednat se zástupci administrativy Donalda Trumpa o dohodě, jež má ukončit válku na Ukrajině. V pátek to napsala agentura Bloomberg s odkazem na zdroje obeznámené se situací. Podle nich má v týmu figurovat Jurij Ušakov, hlavní zahraničněpolitický poradce Kremlu, a šéf ruské Služby vnější rozvědky Sergej Naryškin. Agentura Bloomberg ruské vyjednavače označila za tým těžkých vah s desítkami let zkušeností s vyjednáváním na vysoké úrovni.
Podle lidí obeznámených s přípravami na vyjednávání může hrát klíčovou roli jako neoficiální zákulisní kanál s Trumpovými vyjednavači Kirill Dmitrijev, finančník vystudovaný na Stanfordu a Harvardu s vazbami na rodinu samotného ruského prezidenta.
Poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov (vlevo) a vedoucí zastoupení Srbska v Rusku Duško Perović v roce 2023. FOTO: Poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov (vlevo) a vedoucí zastoupení Srbska v Rusku Duško Perović v roce 2023.
FOTO: Poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov (vlevo) a vedoucí zastoupení Srbska v Rusku Duško Perović v roce 2023.
Podle agentury Bloomberg není překvapením, že se Vladimir Putin rozhodl spoléhat především na vysoce kvalifikované a zkušené vyjednavače, kteří budou Rusko zastupovat v případných rozhovorech. Personální volba podtrhuje, jak odhodlaný je ruský prezident zajistit příznivý výsledek jakýchkoli jednání a jak málo se potenciálně změnily jeho požadavky ve vztahu k Ukrajině za tři roky od doby, kdy nařídil plnou invazi.
Trumpův tým naopak podle Bloombergu postrádá stejně hluboké zázemí v oblasti Ukrajiny a má jen málo zkušeností s přímým vyjednáváním s Ruskem. Vzhledem k tomu, že cesta k dohodě je stále značně nejistá a Putin nejeví známky toho, že by chtěl nabídnout významné ústupky, mohly by tyto skutečnosti představovat hlavní překážky u jednacího stolu.
Putinův poradce a dlouholetý důvěrník
Sedmasedmdesátiletý Ušakov působil jako Putinův poradce více než deset let a předtím byl v letech 1998 až 2008 velvyslancem v USA. Sedmdesátiletý Naryškin je dlouholetým důvěrníkem ruského vůdce a spolupracuje s ním již více než čtyři desetiletí.
Ušakov „dobře zná americký establishment a má v Moskvě velký vliv“, popsal pro agenturu Andrej Sušencov, děkan z moskevské diplomatické akademie. „Je to nejlepší člověk pro velká jednání v klasickém slova smyslu.“
Sergej Naryškin během rozhovoru s předsedkyní strany Národní fronta Marine Le Penovou v roce 2016. FOTO: Sergej Naryškin během rozhovoru s předsedkyní strany Národní fronta Marine Le Penovou v roce 2016.
FOTO: Sergej Naryškin během rozhovoru s předsedkyní strany Národní fronta Marine Le Penovou v roce 2016.
Jak Ušakov, tak Naryškin se podíleli na počátečních jednáních o příměří s Ukrajinou krátce poté, co Rusko v roce 2022 zahájilo svou plnou invazi. „Ruský tým může být na vedlejší koleji při jednání s nepředvídatelnějším partnerem v Trumpově osobě, jehož neotřelejší nápady a občasná bojovnost jsou výrazným odklonem od linie předchozí administrativy,“ dodala Emily Ferrisová, vedoucí výzkumná pracovnice oddělení mezinárodních bezpečnostních studií RUSI v Londýně.
„Rusko se tak dostává do nepříjemnější pozice, kdy musí promýšlet scénáře, o kterých dříve možná neuvažovalo,“ dodala.
Gesto dobré vůle spojené s širšími jednáními o Ukrajině
Devětačtyřicetiletý Dmitrijev se tento měsíc podílel na vyjednávání o propuštění amerického učitele Marca Fogela z ruského vězení, uvedl jeden ze zdrojů agentury Bloomberg. Naznačil to i zvláštní vyslanec Bílého domu Steve Witkoff, který tento týden novinářům řekl, že v procesu je důležitý „pán z Ruska“ jménem Kirill.
Jeho zapojení „naznačuje, že Kreml vnímá tuto výměnu jako gesto dobré vůle spojené s širšími jednáními o Ukrajině“, poznamenala Ferrisová. „Rusko hraje pragmatičtější hru a snaží se mít ve svém týmu někoho, kdo může s Trumpovým týmem obchodně mluvit.“ Dmitrijev se narodil v Kyjevě a po působení ve společnostech McKinsey a Goldman Sachs se vrátil do Ruska, aby pracoval v soukromém kapitálovém fondu. Od roku 2011 vede ruský státní investiční fond.
Má „rozsáhlé zkušenosti s uzavíráním obchodů se zahraničními obchodními partnery“, dodal Sušencov. Na Dmitrijeva uvalily sankce Spojené státy, které ho při oznámení sankcí označily za „známého Putinova spojence“. Je ženatý s blízkou známou Putinovy mladší dcery a obě ženy spolu pracovaly v inovačním centru. Mimo Rusko je možná nejznámější jako hlavní propagátor ruské vakcíny proti onemocnění covid-19, Sputniku V.
Dmitrijev má také síť konexí na Blízkém východě, včetně Saúdské Arábie, která podle Trumpa může hostit jeho setkání s Putinem. V roce 2019 udělil saúdský korunní princ Mohammad bin Salmán ruskému finančníkovi Řád za zásluhy krále Abdulazíze II. třídy, nejvyšší vyznamenání království. Dmitrijev také doprovázel Putina při jeho návštěvě Abú Zabí a Rijádu v roce 2023.
Později se k úsilí o dohodu mohou připojit i další členové vyjednávacího týmu z roku 2022. Podle osoby blízké Kremlu by pomáhali hlavně při případných rozhovorech s ukrajinskými představiteli a mohl by mezi nimi být i prezidentův poradce Vladimir Medinskij.
Medinskij se stejně jako Dmitrijev narodil na Ukrajině. Má za sebou desítky let kariéry ve státních službách, jež zahrnovala i spoluautorství učebnice dějepisu, která se měla používat v ruských školách po invazi na Ukrajinu a která obviňuje Západ ze snahy destabilizovat Rusko.
Ruský nezávislý web The Moscow Times krátce po prohlášení Donalda Trumpa, že telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o ukončení války na Ukrajině, napsal, že kontakty mezi Kremlem a administrativou Trumpa byly navázány již v listopadu a prosinci 2024.
Právě v tomto období se podle webu uskutečnil první přímý rozhovor Vladimira Putina s Trumpem. Zdroj z ruského ministerstva zahraničí rovněž prozradil, že Moskva zvažuje kandidáty na funkci hlavního vyjednavače s Washingtonem. Podle něj bude tato funkce pravděpodobně svěřena jednomu z Putinových nejbližších spolupracovníků, možná člověku, který s ním pracoval ještě v Petrohradě, kde Vladimir Putin působil na začátku 90. let minulého století.