Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek zdaleka nejsou první obvinění poslanci. Prvenství by jim nepatřilo ani v případě odsouzení, případně vykonávání poslanecké funkce z věznice. První by byli v jediném případě, pokud by je poslaneckého mandátu zbavila současná sněmovna, i ta příští. Podívejte se, kteří poslanci byli za posledních deset let během svého mandátu obviněni, sněmovnou vydání a případně odsouzeni.
2007
Bývalý poslanec KSČM Josef Vondruška byl v roce 2007 obviněn z toho, že jako bachař před rokem 1989 týral vězně. Soud byl několikrát odročen a nakonec v roce 2011 Vondrušku zprostil obžaloby.
Téhož roku byl obviněn rovněž tehdejší poslanec ODS Ondřej Plašil za řízení v opilosti. Sněmovna Plašila vydala a soud mu v roce 2008 uložil pokutu a zákaz řízení.
2009
Někdejší poslanec ČSSD Petr Wolf byl v roce 2009 obviněn z dotačního podvodu a následně sněmovnou vydán k trestnímu stíhání. V roce 2013 byl odsouzen na šest let vězení. Trest ale nikdy nenastoupil a před spravedlnostní se skrývá. Je na něj vydán evropský i mezinárodní zatykač.
2011
Bývalí poslanci Věcí veřejných Vít Bárta a Jaroslav Škárka byli v roce 2011 obviněni z korupce. Prvně jmenovaný z uplácení, druhý z přijímání úplatku. Bárta rezignoval na funkci ministra dopravy a spolu se Škárkou jej policie vydala k trestnímu stíhání. V roce 2012 byl Bárta odsouzen k podmínce, Škárka dostal tři roky vězení. Oba se odvolali a před třemi lety je soud zprostil viny.
2012
Bývalý středočeský hejtman a poslanec ČSSD David Rath byl zadržen protikorupční policií v roce 2012. Stal se prvním českým poslancem vazebně stíhaným během svého mandátu. Ještě téhož roku byl vydán. Mandátu se ale nevzdal a dokončil jej ve vazbě. V roce 2015 byl Rath odsouzen na 8,5 roku vězení. Odvolal se a proces stále probíhá.
Primát prvního pravomocně odsouzeného poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky patří Romanu Pekárkovi. Bývalý zákonodárce ODS se dostal do sněmovny v listopadu 2012 jako náhradník za rebelující poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra. Už v té době byl přitom nad Pekárkem vynesen nepravomocný rozsudek šest let za korupci. Odvolací soud ho koncem roku 2012 poslal na pěl let do vězení, kam nastoupil v únoru 2013. Mandát Pekárek odmítl složit a až do konce funkčního období sněmovny v srpnu 2013 působil jako poslanec ve věznici v Hradci Králové. V roce 2015 byl Roman Pekárek podmínečně propuštěn.
Téhož roku dolní komora parlamentu vydala k trestnímu stíhání taktéž někdejší ministryni obrany Vlastu Parkanovou. Obviněna byla kvůli předraženému nákupu letounů CASA, který odsouhlasila vláda Mirka Topolánka (ODS) v roce 2009. Případ stále nebyl uzavřen. Parkanové hrozí až deset let vězení.
V roce 2012 byl vydán ještě poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka. Ten byl podezřelý z toho, že svého poslaneckého asistenta obíral o část platu. Obvinění se ale nakonec neprokázalo. Chaloupka byl v roce 2014 odsouzen k podmíněnému trestu za podněcování nenávisti k Romům. Letos ohlásil kandidaturu na prezidenta.
2013
Poslanec zvolený za ANO Bronislav Schwarz byl zvolen v době, kdy už proti němu policie vedla trestní stíhání. Obviněn byl z toho, že coby policista v roce 2006 zneužil pravomoci veřejného činitele. Bez povolení vnikl do bytu, kde se našla varna drog. Sněmovna Schwarze v roce 2013 vydala k trestnímu stíhání. Soud jej obvinění zprostil.
2016
V roce 2016 byl poslanec ČSSD Štěpán Stupčuk obviněn kvůli řízení pod vlivem návykové látky. Stupčuk nejprve tvrdil, že vůz neřídil, později výpověď změnil. Téhož roku byl vydán k trestnímu stíhání. To bylo ale podmínečně zastaveno poté, kdy Stupčuk zaplatil pokutu.
2017
Letos byli obviněni dva poslanci Josef Novotný (za ČSSD) a Jaroslav Borka (KSČM) kvůli podezření z poškození finančních zájmů EU. V červnu sněmovna oba zákonodárce vydala k trestnímu stíhání. Jaroslav Borka přesto stále vede kandidátku KSČM v Karlovarském kraji. Pokud by byl Borka v říjnu zvolen, pravděpodobně bude spolu s Andrejem Babišem a Jaroslavem Faltýnkem patřit mezi první poslance v historii České republiky, které by vydala poslanecká sněmovna hned dvakrát během jednoho roku.