V sobotu odpoledne se u pomníku maršála Koněva v Bubenči sešlo několik desítek lidí na počest jeho dnešního 122. výročí narození. Dostavili se také odpůrci a došlo k výměně názorů.
„Policie prověřovala maketu zbraně, se kterou přišel muž v sovětské válečné uniformě, řekla novinářům vedoucí Obvodního ředitelství policie Praha 1 – oddělení Malá Strana Lucie Škrobalová. Shromáždění lidé pokládali u sochy Koněva, kterou chce radnice Prahy 6 odstranit, květiny a zapalovali svíčky. Přišli i muž a žena v uniformách z druhé světové války a někteří politici KSČM. Jejich odpůrci si přinesli vlajky NATO, Evropské unie a USA a transparenty s nápisy například ‚Tady není Rusko, tady si velíme sami“.
Na setkání u Koněvova pomníku přišel také starosta pražské obce Řeporyje Pavel Novotný, který je znám jako iniciátor zřízení pomníku vlasovcům, kteří zahynuli při obraně Prahy v květnu 1945. Novotný řekl: „Maršál Koněv byl sprostý vrah, špína chlap. Lidská zrůda, která si nezaslouží elementární úctu. Sochu by mohli klidně roztavit.“ A pak citoval spisovatele Alexandra Solženicyna, který hovořil o roli vlasovců na konci války a v knize Souostroví Gulag se tázal: „Zdalipak Češi vědí, kteří Rusové zachránili jejich město?“
Loni při 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u maršálovy sochy tabulku s textem popisujícím Koněvovu roli v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského protikomunistického povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi. Proti připomínání negativních činů maršála Koněva a přestěhování jeho pomníku protestují oficiální ruské kruhy, čeští komunisté a další prokremelské síly.
„Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov v sobotu označil za nepřípustné znesvěcovat památníky vítězů nad nacismem a v rozhovoru s agenturou TASS zároveň kritizoval počínání ‚českých nácků (neonacistů)‘. Ruská tisková agentura v této souvislosti připomíná útoky na sochu sovětského maršála Ivana Koněva v české metropoli i úvahy o jejím odstranění z nynějšího místa v Praze 6. ‚Čeští náckové se odhalují, ať si říkají, jak chtějí, nebo ať se schovávají za jakými chtějí důvody. Vždyť znesvěcení památníků vítězů nad nacismem znamená jen jedno: ospravedlňování nacismu, ať už neúmyslné, či spíše záměrné,‘ řekl Kosačov v interview.“ (ČTK)
Příznivci Koněva si výročí jeho narození připomněli už 16. prosince, na kdy připadají podle juliánského kalendáře. I tehdy přišlo několik desítek lidí. Květiny k soše položila jeho vnučka Jelena Koněvová a ruský velvyslanec v ČR Alexandr Zmejevskij.