„Tokmak je meta-minimum,“ řekl 22. září v rozhovoru pro CNN Oleksandr Tarnavskyj, ukrajinský generál a velitel operačněstrategické vojenské skupiny Tavria. Podle všech indicií se v okolí Tokmaku schyluje k důležité bitvě.
Původní očekávání protiofenzivy musela být postupně upravena. Například šéf rozvědky Kyrylo Budanov předpověděl, že ukrajinské síly by mohly vstoupit na Krym na jaře 2023. To se nepovedlo, nicméně situace na Krymu se pro ruské okupanty v poslední době příliš příznivě nevyvíjí. Jako nepravděpodobný se ukázal i cíl dostat se během letní a podzimní kampaně na pobřeží Azovského moře a odříznout tak Rusům pozemní koridor.
Útočné operace pokračují pomaleji, než si ukrajinské velení původně myslelo. Nicméně v tuto chvíli se ukazuje, že osvobození a dobytí Tokmaku je reálné. V současné době jsou ukrajinské jednotky vzdálené od Tokmaku asi 18 kilometrů a prorážejí hlavní linii obrany tzv. „Surovikinovy linie“. Na konci srpna se to povedlo mezi obcemi Robotyne a Verbove, které byly následně rovněž osvobozeny.
Vojenští experti poznamenávají, že nyní je důležité pokračovat v postupu vpřed, probít se ruskou obranou jihovýchodně od obce Novoprokopivka a západně od Verbove. Neméně podstatné je zajištění vlastních boků a rozšíření klínu vraženého do nepřátelské obrany.
Analýza BBC poznamenává, že hlavní úsilí se nyní zaměřuje právě na rozšíření hrdla onoho průlomu, které má nyní v nejširším místě asi 10 kilometrů a 4–5 kilometrů v nejužším místě. Pokud nebudou dostatečně zajištěny boky postupujících jednotek, okupanti se pokusí shromáždit síly a zaútočit na okraje tohoto průlomu, aby obklíčili postupující ukrajinské jednotky. Rusové již takové pokusy podnikají v posledních týdnech u vesnic Kopani a Verbove, ale bez úspěchu.
Proč je Tokmak tak důležitý?
„Posledních 15 km do Tokmaku může být letos nejtěžší částí ukrajinské ofenzivy,“ předpovídá nejmenovaný zdroj BBC. Tokmak je důležitým dopravním centrem. Právě odsud vede železniční spojení se Záporožím, Krymem a Doněckem a vedou odsud i silnice do Melitopolu, Berďansku, Pologu, Vasylivky a Orichova. I proto z Tokmaku ruští okupanti udělali pevnostní město.
Podle satelitních snímků je zřejmé, že okupanti vybudovali na přístupech k městu silné obranné opevnění, zejména zde instalovali takzvané dračí zuby, tedy betonové protitankové překážky, a po obvodu města vykopali protitankový příkop.
„Aby se Ukrajina vyhnula pouličním bojům, plánuje ukrajinské velení zřejmě takové manévry, aby se Rusové sami dobrovolně stáhli,“ uvedl pro BBC Ukrajina vojenský analytik a historik Mychajlo Žirochov, podle kterého bude vše záležet na stabilitě a morálce ruských jednotek v Tokmaku.
Analytici upozorňují, že ukrajinské jednotky mají zřejmě v úmyslu město obklíčit a přeříznout hlavní logistické trasy v jeho okolí. To může vést skutečně ke stažení ruských jednotek, kterým by hrozilo obklíčení.
Pokud však budou obránci Tokmaku své pozice držet, mohou být podle expertů bitvy na přístupech k osadě velmi obtížné. Situaci zvláště komplikuje to, že ruští okupanti stále drží výšiny v okolí města, které jim dovolují útočící vojáky ostřelovat. Američtí analytici z Institutu pro studium války (ISW) navíc poukazují na to, že Rusko do oblasti přesunulo další síly.