Polská kontrarozvědka ABW se zajímá v souvislosti s vyšetřováním proruské špionáže o českou političku Annu Čurdovou ze Strany práv občanů (SPO), dříve Zemanovci. Ta bývala v minulosti stínovou ministryní „pro ženu a rodinu“ za ČSSD.
V Polsku se kvůli obvinění z proruské špionáže ocitl za mřížemi první vůdce politické strany, napsal polský list Gazeta Wyborcza. Zadržení Mariusze Piskorského z proruské mimoparlamentní strany Zmiana (Změna) dává deník do souvislosti se zájmem polských tajných služeb o Kremlem financovaná uskupení zaměřená proti NATO a Evropské unii i v dalších evropských zemích.
Cíl: Organizování protestů proti summitu NATO
Proruští aktivisté z různých zemí totiž chystají protesty ve Varšavě během červencového summitu NATO.
Piskorski, který býval poslancem za populistickou stranu Sebeobrana, byl zatčen již 17. května. Týž den ABW vyslýchala dalších pět členů vedení Změny a zajímala se o kontakty s představiteli podobných organizací v Evropě.
Agenty ABW podle deníku zajímala konkrétní jména: šéfredaktor krajně pravicového německého měsíčníku Zuerst! Manuel Ochsenreiter, Piotr Luczak z německého levicového uskupení Die Linke a „česká sociální demokratka“ Anna Čurdová. Deník zjevně nezohlednil změnu politické příslušnosti Čurdové, která od roku 2011 není členkou ČSSD.
Nová internacionála aneb Síť po celé Evropě
ABW se podle deníku zajímala také o kontakty s podobnými uskupeními z Rumunska, Maďarska a se slovenskou parlamentní stranou LSNS Mariana Kotleby.
„Podobně jako Změna jsou to odpůrci přítomnosti amerických vojsk v naší části Evropy. Mezi stoupenci jsou jak krajní levičáci, tak nacionalisté. Spojuje je myšlenka spolupráce s Ruskem Vladimira Putina. A co je důležité, jejich členové jednali s polskou Změnou o příjezdu do Varšavy, aby demonstrovali během červencového summitu NATO,“ napsala Gazeta Wyborcza a dodala, že po zásahu ABW je otázkou, zda zahraniční politici na demonstrace proti NATO přijedou.
ABW podle deníku shromáždila důkazy, že jak Změna, tak spolupracující uskupení v členských zemích EU z bývalého sovětského bloku jsou financovány ruskými tajnými službami. Osoby, na které se agenti ABW ptali, byly podle polského listu vytipovány německými a českými tajnými službami jako lidé nejspíše placení Ruskem. Cílem akce bylo rozbít „internacionálu proti NATO“, kterou si Rusko vytvořilo v několika státech EU.
Kotleba, maďarský Jobbik i francouzská Národní fronta
Většinou jde o okrajová uskupení, jako je polská Změna. Ale například Kotlebova LSNS, hlásící se k fašistickému státu z doby druhé světové války, získala v březnových volbách 14 ze 150 křesel ve slovenském parlamentu.
Ve vyšší lize hrají i bulharská nacionalistická strana Ataka, maďarský Jobbik, řecký Zlatý úsvit, italská Liga severu a francouzská Národní fronta, o nichž se také hovoří v souvislosti s politickými aktivitami a propagandou Kremlu.
Vznik Změny přijala polská kontrarozvědka podle deníku se znepokojením, protože se časově shodoval s ruskou agresí proti Ukrajině, kterou Polsko vnímá jako velké ohrožení.
„Je samozřejmé, že protialianční hnutí se vzhledem ke zvětšování přítomnosti vojsk NATO v naší části Evropy snaží spojovat a sjednocovat síly. Ale dělat z toho špionáž je manipulace a zneužití. Neinspirují nás, ani neplatí žádné cizí služby,“ tvrdí Tomasz Jankowski ze Změny a dodává, že protesty se během červencového summitu uskuteční a hosté ze zahraničí je přijedou podpořit, protože jsou to „odvážní lidé“.
Česká stopa: Anna Čurdová z SPO
Anna Čurdová je bývalá učitelka. Členkou ČSSD byla v telech 1993–2011. Od roku 1996 byla tajemnicí organizace Sociálně demokratické ženy. Ve vládě Vladimíra Špidly zastávala funkci předsedkyně Rady vlády pro rovné příležitosti. Naposledy byla stínovou ministryní ČSSD „pro ženu a rodinu“.
Ve volbách v roce 2002 a poté znovu v roce 2006 byla za ČSSD zvolena do Poslanecké sněmovny. Byla místopředsedkyní sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, členkou volebního výboru, výboru pro sociální politiku, v letech 2002–2004 i výboru pro evropskou integraci a v letech 2004–2006 místopředsedkyní výboru pro evropské záležitosti. Ve sněmovně setrvala do voleb v roce 2010.
Jako poslankyně se zasadila o návrat Mezinárodního dne žen mezi oficiálně uznávané významné dny v České republice. Zároveň se podílela na prosazení zákona o registrovaném partnerství a prosazovala zavedení náhradního výživného.
Její kariéra ve vrcholné politice skončila v roce 2010, kdy se ve středních Čechách nedostala na kandidátní listinu ČSSD. Po volbách ji Bohuslav Sobotka ve stínové vládě nahradil Michaelou Marksovou-Tominovou. Za její eliminací z kandidátní listiny měli podle ní stát lidé okolo Davida Ratha, zejména jeho spolupracovník Filip Bušina. V roce 2011 jí zaniklo členství v ČSSD, když neuhradila stranický příspěvek vybíraný od zákonodárců ČSSD. Čurdová se hájila tím, že v době výkonu svého poslaneckého mandátu sponzorovala některé akce ČSSD, a tudíž neměla povinnost příspěvek uhradit.
Po svém odchodu z ČSSD vstoupila Čurdová do Strany práv občanů, která je jakousi servisní stranou prezidenta Miloše Zemana a do března 2014 nesla v názvu slovo „Zemanovci“. V současné době je místopředsedkyní Krajského výboru SPO ve Středočeském kraji.