V sobotu 18. prosince uběhlo 10 let od úmrtí dramatika, esejisty, disidenta, prvního prezidenta České republiky a osobnosti, které si vážil a dodnes váží celý svět, Václava Havla. Při této příležitosti se producent Robin Suchánek rozhodl uspořádat vzpomínkový projekt „10 let bez V. H.“, který se během dne uskuteční v kině Lucerna, pasáži paláce Lucerna, v Lucerna Music Baru či v klubu Rock Café. Nebude chybět tradiční průvod Srdce na Hrad či speciální videoprojekt.
Veřejnost si někdejšího prezidenta bude moci připomenout návštěvou besed, kina, výstavy fotografií, koncertu, účastí na vzpomínkovém průvodu či na sociálních sítích a ve vysílání některých tuzemských televizí zhlédnutím videorozhovorů natočených s kolegy a přáteli Václava Havla.
„Tento vzpomínkový projekt jsem se rozhodl uspořádat, protože si pana prezidenta Havla vážím a považuji za důležité si nejen jeho osobu, ale také jeho hodnoty a nadčasové názory připomínat. Velmi si vážím toho, že se do projektu zapojilo mnoho českých i zahraničních osobností a že díky laskavosti a podpoře partnerů, provozovatelů jednotlivých prostorů, účinkujících, techniků i dobrovolníků se může celý program uspořádat bez vstupného,“ říká producent projektu Robin Suchánek.
Vzpomínat se na Václava Havla bude v rámci projektu nejen v kině Lucerna, v pasáži paláce Lucerna, v Lucerna Music Baru či v Rock Café, ale také na sociálních sítích či mnoha celostátních i regionálních TV.
„Do celého projektu se zapojilo již více než 70 českých i zahraničních osobností a spolupracují na něm asi čtyři desítky lidí. Nejnáročnější ze všech těch akcí byl videoprojekt, který jsme točili se čtyřmi kameramany. Protože mají všichni závazky, kvůli kterým se projektu nemohl ani jeden z nich věnovat naplno, musel jsem natáčení na každý den naplánovat s někým jiným. Jana Plavec, Tomáš Kozel, Jakub Bartoš i Ray Baseley to však zvládli na výbornou! Denně jsme stihli natočit i šest rozhovorů, a tak mohl vzniknout unikátní materiál rozhovorů s více než 39 osobnostmi,“ prozrazuje Suchánek.
„Tento videoprojekt byl však náročný ještě z jednoho důvodu. S kamarádem Jakubem Blokšem, který se postaral o střih, animace a postprodukci rozhovorů, jsme v neděli společně dokončovali finální videa, když nás ve večerních hodinách během práce přišla překvapit s klidným výrazem ve tváři jeho těhotná manželka informací, že se právě rozhodl přijít na tento svět nový človíček. Kromě střihu videí jsme si tedy „střihli“ i cestu do porodnice,“ dodává producent.
Hlavní fotografii Václava Havla, která se používá ve všech grafických vizuálech tohoto vzpomínkového projektu, poskytl fotograf a zakladatel Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk. Logo a kompletní design projektu „10 let bez V. H.“ navrhl a vytvořil výtvarník, grafik Pavel Šťastný.
„Když jsem byl osloven, abych se podílel na tomto projektu, neváhal jsem ani minutu. Považuji za důležité, obzvláště v dnešní době, si osobnost Václava Havla připomínat, a tak jsem rád, že mohu tomuto projektu pomoci,“ říká Šťastný, autor loga Občanského fóra či plakátu k prvním svobodným volbám s portrétem Havla.
Projekt „10 let bez V. H.“ se koná za podpory hlavního města Prahy, vstup na všechny akce v rámci tohoto projektu je zdarma.
Na všech akcích bude nutné dodržovat aktuální opatření. Všichni návštěvníci starší 12 let musí prokázat splnění jedné z následujících podmínek vstupu:
- prodělání laboratorně potvrzeného onemocnění covid-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem návštěvy akce,
- aplikaci očkování proti covidu-19, přičemž od poslední dávky vakcíny (druhé u dvoudávkových vakcín, první u jednodávkových vakcín) musí uplynout nejméně 14 dní,
- u dětí mladších 18 let, osob s kontraindikací k očkování a osob rozočkovaných lze k prokázání použít i RT-PCR test starý nejvýše 72 hodin.
Program vzpomínkového projektu „10 let bez V. H.“:
Kino Lucerna (Vodičkova 704, Nové Město)
–13:00 Václav Havel, Praha – Hrad (režie: Petr Jančárek)
– 14:30 Václav Havel, Praha – Hrad II (režie: Petr Jančárek)
–16:00 Havel (režie: Slávek Horák)
–18:15 Beseda 10 let bez Václava Havla – Každý ze tří mužů, které budete moci v rámci besedy potkat v kině Lucerna, zažil Václava Havla osobně, ale každý z nich trochu jinak. Martin Palouš, Petr Jančárek a Robert Tamchyna spolu budou mluvit o disidentovi, dramatikovi, prezidentovi a muži, který se nechal celý život točit a fotografovat. Rádi odpoví na otázky příchozích a určitě také zazní i nejnovější informace o dokončovaném filmu Tady Havel, slyšíte mě?
–20:00 Umění disentu – ČESKÁ PREMIÉRA (režie: James Dean Le Sueur)
Rock Café (Národní 20, Nové Město)
16:00 Beseda 10 let bez Václava Havla – Jaký byl Václav Havel mimo záběry kamer a fotoaparátů? V čem tkvěla jeho výjimečnost? A proč v dnešní době jeho osobnost naší společnosti tak chybí? Právě o tom a mnohém dalším budeme od 16:00 hodin debatovat se vzácnými hosty v klubu Rock Café na Národní třídě. Zapojit se jako vždy budete moci i vy!
Hosté: Pavel Fischer, Tomáš Sedláček, Ladislav Špaček, Petruška Šustrová
Moderuje: Václav Dolejší
Akce proběhne živě v klubu, zároveň bude streamovaná na sociálních sítích a youtube kanálu Rock Café.
Pasáž paláce Lucerna (Vodičkova 704, Nové Město)
V pasáži paláce Lucerna se uskuteční od 18. do 23. prosince vzpomínková výstava fotografií „10 let bez V. H.“, které během bohatého života Václava Havla pořídili fotografové Roman Vaněk, Jiří Jírů, Karel Cudlín, Tomki Němec, Petr Jančárek, Petr Našic, Ivan Prokop, Eugen Kukla, Ibra Ibrahimovič, Petr Lebeda, Lukáš Bíba a Michal Šaman.
Výstava obsahuje rovněž některé doposud nezveřejněné snímky.
Design a logo nejen výstavy, ale celého vzpomínkového projektu vytvořil výtvarník a mimo jiné autor loga Občanského fóra Pavel Šťastný.
Tradiční průvod Srdce na Hrad (Hradčanské náměstí – Rock Café – Lucerna Music Bar)
18:00 – sraz u pomníku T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí. Tak jako každý rok, i letos se uskuteční tradiční průvod Srdce na Hrad, v jehož čele je neseno velké osvětlené srdce. Letos se však organizátoři Jiří Bareš, Petr Dauš a Robin Suchánek dohodli, že průvod výjimečně nevyjde z náměstí Václava Havla směrem k Pražskému hradu, ale začne u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí, odkud průvod přinese srdce na pódium Lucerna Music Baru, kde bude od 18:00 hodin probíhat velký vzpomínkový koncert.
Lucerna Music Bar (Štěpánská 61, Nové Město)
18:00 – vyvrcholením tohoto vzpomínkového projektu bude koncert „10 let bez V. H.“, na kterém vystoupí a Václava Havla si připomenou například Ivan Hlas Trio, Jiří Dědeček, Už jsme doma, Beata Hlavenková, Lenka Nová, Dáša Zázvůrková, Michal Hrůza s kapelou, Poetika, Juraj Hnilica, Michal Horák, Mário Bihári, Jaroslav Hutka, Varhan Orchestrovič Bauer, James Harries, Anatol Svahilec & Tukan (Slam poetry), Tomáš Sedláček, Šimon Pánek, Jan Hřebejk a další. Celým večerem bude provázet herec a moderátor Ondřej Lechnýř.
Akce proběhne živě v klubu, zároveň bude živě přenášená na sociálních sítích partnerů, účinkujících a youtube kanálu https://www.youtube.com/NetwINProduction.
Sociální sítě, tuzemské televizní vysílání
Producent projektu Robin Suchánek oslovil nejen kolegy a přátele Václava Havla, ale také osobnosti, které se s někdejším prezidentem nikdy nepotkaly, ale váží si jej, aby zaznamenal jejich odpovědi na tři otázky: Co vás napadne, když se řekne Václav Havel? Jaká je vaše nejsilnější vzpomínka na něj? Kdybyste s ním dnes mohli mluvit, co byste mu řekli?
Vzniklo tak více než 39 unikátních rozhovorů, které budou zveřejněny 18. prosince na facebookových stránkách partnerů, na youtube kanálu či budou také odvysílány ve vysílání některých regionálních kabelových televizí.
Do tohoto videoprojektu se zapojili bývalý rakouský prezident Heinz Fischer, nejznámější žijící britský dramatik a oscarový scenárista Tom Stoppard, americká zpěvačka Suzanne Vega, spisovatelka Martina Formanová, signatář Charty 77 diplomat a pedagog Martin Palouš, spoluzakladatel hnutí Verejnosť proti násiliu Fedor Gál, herec a režisér Jan Kačer, předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil, výtvarník a autor loga Občanského fóra Pavel Šťastný, spolupracovník Václava Havla Petr Kolář, bývalý spolupracovník Václava Havla a ekonomický autor Tomáš Sedláček, politolog a politik Petr Fiala, kritik, publicista a účastník 3. odboje Jan Rejžek, senátor Pavel Fischer, psychoterapeutka a chartistka Věra Roubalová Kostlánová, biskup Václav Malý, disident a signatář Charty 77 John Bok, bývalý velitel Hradní stráže Jaroslav Indruch, oficiální fotograf Václava Havla Jiří Jírů, psycholožka, bývalá disidentka, signatářka a mluvčí Charty 77 Dana Němcová, hudebník a bývalý politik Michal Prokop, filosof a bývalý disident Daniel Kroupa, bývalý tiskový mluvčí Václava Havla a popularizátor společenské etikety Ladislav Špaček, novinářka, překladatelka a bývalá mluvčí Charty 77 Petruška Šustrová, spoluzakladatel Občanského fóra a přítel Václava Havla Michael Kocáb, filmová dokumentaristka Olga Sommerová, režisér Petr Jančárek, jeden z oficiálních fotografů Václava Havla Karel Cudlín, předsedkyně „Češi Tibet podporují“ Kateřina Bursíková Jacques, ekolog Martin Bursík, hudebník Rudy Linka, písničkář Vladimír Merta, principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský, bývalý kancléř Václava Havla a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg, zpěvačka a herečka Dagmar Pecková, bývalý poradce Václava Havla a architekt Miroslav Masák, písničkář Tomáš Klus, prezident sdružení Čechů a Slováků na Novém Zélandu Frank Tomas Grapl junior či apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo.