Soudní řízení s dezinformátorkou Janou Peterkovou, obžalovanou ze šíření poplašné zprávy, v úterý 30. 5. u Městského soudu v Praze přerušil agresivní dav jejích příznivců. Vyrazili dveře do jednací síně, s pokřikem „Gestapo!“ napadali justiční stráž i přivolané policisty. V davu útočníků byl přítomen i advokát Norbert Naxera. Česká advokátní komora (ČAK) proto předložila své kontrolní radě podnět k prověření jeho účasti na incidentu a žádá veřejnost o zasílání svědectví.
Do budovy Městského soudu v Praze, který v úterý uložil Janě Peterkové za šíření poplašné zprávy v době pandemie covidu-19 podmíněný trest v délce dvou let s odkladem na tři roky, se ještě před začátkem jednání nahrnul početný dav jejích podporovatelů. Do jednací síně se všichni nevešli, a tak se rozhodli vynutit si vstup násilím. Zaútočili na dveře, vylomili je, pustili se do potyčky s justiční stráží i s policií, která se snažila jim v tomto jednání zabránit. Předsedkyně i se soudním senátem musela jednací síň opustit. Za ní se nesly nadávky do fašistických sv*ní, dav skandoval „Zákon jsme my“.
V davu těchto agresivních jedinců se podle mnoha videí kolujících na sociálních sítích nacházel i současný právní zástupce Peterkové Norbert Naxera, který ji nyní má nově zastupovat a ve věci úterního rozsudku podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Na několika záběrech je Naxera zachycen přímo v houfu útočníků dorážejících na dveře a tropících výtržnosti na chodbě soudní budovy. Profesní sdružení advokátů, ČAK, proto vyzývá veřejnost k zasílání informací či svědectví z místa včetně videozáznamů, a to na e-mailovou adresu [email protected].
„Tajemník České advokátní komory podal na základě informací publikovaných v médiích podnět Kontrolní radě České advokátní komory k přešetření účasti advokáta JUDr. Bc. Norberta Naxery na incidentu, k němuž došlo 30. května 2023 na Městském soudu v Praze,“ píše se na portálu Česká justice. „Kontrolní rada ČAK postupuje po obdržení podnětu či stížnosti tak, že vyzve daného advokáta, aby se k věci písemně vyjádřil. „Stejně jako v jiných případech by šlo o standardní postup, který vyplývá ze zákona o advokacii. Kontrolní rada je nezávislý volený orgán České advokátní komory, stejně jako kárná komise, jejíž kárný senát by se touto věcí zabýval, pokud by byla podána kárná žaloba. Pokud by kárný senát rozhodl, že se advokát dopustil kárného provinění, může mu uložit například napomenutí, pokutu či dočasný zákaz výkonu advokacie, anebo od kárného opatření upustit.“
„Na časté dotazy kolem jednání advokáta na MS v Praze – obrátím se nejprve na ČAK, aby se věcí zabývala, neboť ona je rozhodující institucí v těchto záležitostech. Je to správný postup respektující postavení ČAK v našem právním řádu. Nebudu-li následně ztotožněn s postupem ČAK, zasáhnu případně sám,“ vyjádřil se k věci ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) na twitteru.