Dlouholetá hlavní účetní Agrofertu při výslechu na policii zpochybnila milionové platby holdingu za údajnou reklamu na Farmě Čapí hnízdo, zjistil web Neovlivní.cz. Za možné daňové úniky však do dnešního dne nebyl nikdo obviněn.
Holding Agrofert poslal na účet Čapího hnízda desítky milionů korun. Zdůvodňoval to tím, že si na farmě zaplatil propagaci jednotlivých firem Andreje Babiše. Podle hlavní účetní Čapího hnízda Věry Knobové to však bylo jinak. „To těžko, vždyť tam byla investiční výstavba,“ uvedla podle webu na dotaz kriminalistů, zda farma poskytovala nějaké reklamní služby.
Knobová pracovala jako hlavní účetní celého Agrofertu, s Andrejem Babišem se podle svých slov zná už od roku 1995. V době, kdy měla na starost účetnictví Čapího hnízda, přistály na účtu farmy miliony z několika firem, které spadají do holdingu, připomíná web.
Když ji s tímto faktem policie konfrontovala a předložila jí čtyři účetní doklady, Knobová uvedla, že to asi musela zapomenout, protože ji to vlastně nezajímalo. „Podle předložených dokumentů tam tedy nějaká reklama probíhala. Mně šlo o to, aby to bylo správně zaúčtováno,“ reagovala účetní, kterou na výslech doprovodil jeden z klíčových Babišových spolupracovníků, právník Alexej Bílek.
Slova účetní, že v té době mohla být na farmě reklama jen těžko, dává smysl. V roce 2009, kdy na účet Čapího hnízda dorazily první peníze za údajnou propagaci, byl celý projekt ještě ve výstavbě. „Nikdo tedy tehdy reklamu vidět ani nemohl. Navíc z marketingového hlediska je tuplovaný nesmysl, aby si reklamu na stavbě v polích kdesi u Benešova platila německá chemička,“ píše web Neovlivní.cz.
Kriminalisté jsou proto přesvědčeni, že jde o daňové úniky. „Informace, které k případu doposud byly nashromážděny, nasvědčují spáchání trestného činu krácení daně,“ uvedl podle webu státní úředník obeznámený s vyšetřováním. Farma mohla díky příjmům z údajné reklamy splácet úvěr, firmy z premiérova holdingu si naopak mohly inzerci dávat do nákladů a snižovat tak daňový základ a tím i daně.
Do dnešního dne však nebyl nikdo obviněn. „Ve vámi dotazované věci nadále probíhá prověřování. S ohledem na probíhající přípravné řízení, které je ze zákona neveřejné, není možné blíže komentovat jednotlivé úkony či důkazy,“ reagoval na dotaz webu mluvčí městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Sdílnější nebyla ani vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž úřad má nad městem v této kauze takzvaný dohled.