Za výpadky satelitního signálu stojí Rusko, prohlásil podle agentury Bloomberg velitel estonských obranných sil Martin Herem. Potíže se satelitním signálem byly v lednu zaznamenány od Finska po Polsko a v oblasti Černého moře. Signál používají letecké společnosti, chytré telefony, ale i západní zbraňové systémy. Podle Martina Herema se Rusko učí a testuje elektronický boj v souvislosti s rizikem možného budoucího konfliktu se Severoatlantickou aliancí.
Případy rušení satelitních signálů GPS od loňského roku vzrostly v Pobaltí. Zvláštní nárůst byl zaznamenán v lednu v oblasti od Finska po Polsko a v oblasti Černého moře. „Někdo to způsobuje a my si myslíme, že je to Rusko,“ řekl Herem během rozhovoru pro agenturu Bloomberg.
Moskva se podle něj možná snaží testovat zbraně elektronického boje v souvislosti s rizikem možného budoucího konfliktu se Severoatlantickou aliancí. „Myslím, že se učí a testují,“ dodal velitel estonských obranných sil Martin Herem.
Rusko má zkušenosti s rušením signálů GPS v severní Evropě a je schopno využívat řadu prostředků elektronického boje, včetně rušení bezpilotních letounů a raket na Ukrajině. Rušení v Moskvě a Petrohradě bylo rovněž posíleno, aby se zabránilo potenciálním útokům dronů z Ukrajiny.
Ruské ministerstvo obrany již dříve potvrdilo, že jeho jednotky elektronického boje v Kaliningradu prováděly cvičení na rušení rádiových a satelitních signálů, podotkla agentura Bloomberg. Estonský generál rovněž uvedl, že rušení mohlo být prováděno také z lodí v Baltském moři. V prosinci polské velení letectva varovalo piloty před rušením a úředníci ve Švédsku a Finsku počátkem tohoto měsíce uvedli, že tuto záležitost vyšetřují.
„Rusko prokázalo své schopnosti elektronického boje i jinde, nejen na Ukrajině a v Pobaltí. V tom jsou určitě dost silní,“ doplnil Herem a varoval před ruskou agresí. Současné zpravodajské informace o muničních a náborových schopnostech Ruska podle něj přiměly spojence v NATO k přehodnocení a k řadě varování, aby se připravili na prodloužený konflikt.