
ilustrační foto FOTO: Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
FOTO: Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Dost možná právě vznikají nové možnosti v léčbě rakoviny. Vědci z univerzity v Magdeburgu totiž přicházejí s extrémně silnou přírodní látkou, která prý dokáže ničit rakovinné buňky. Původním zdrojem této látky je kozí hnůj.
Odborníci z německé univerzity v Magdeburgu vytvořili ve svých laboratořích výjimečně silnou přírodní látku – Disorazol Z1, která je údajně schopná zničit rakovinné buňky. Tato látka je podle vědců obsažena v bakteriích, které žijí v kozím hnoji a jiném organickém odpadu.
Nyní se vědeckému týmu podařilo vyrobit tyto účinné látky uměle, což je dle jejich slov obrovský krok pro výzkum rakoviny. Podle deníku Bild tak nyní mohou experti látku cíleně upravovat, a proto by měla být v boji s rakovinou ještě účinnější. Zdravé buňky pak zůstanou zcela nedotčeny.
„Látka je obzvlášť silná. I malé množství může zabíjet rakovinné buňky. Kdybychom vyrobili větší množství, mohlo by to mít pozitivní zdravotní důsledky,“ říká vedoucí výzkumného projektu profesor Dieter Schinzer.
Někteří jiní odborníci však přílišný optimismus brzdí. „Neexistují žádné údaje z klinických studií o účinnosti a bezpečnosti těchto látek při léčbě pacientů s rakovinou. Stále není jasné, zda bude účinná látka někdy schválena jako lék a bude možné ji předepsat pacientům,“ tvrdí odborný lékárník Anke Ernst.
Německé centrum pro výzkum rakoviny pak prohlásilo, že od průlomu je stále ještě daleko k léčbě. Nejprve prý musejí následovat laboratorní testy a testy na zvířatech, poté klinické testy na lidech. Než dají úřady této léčbě zelenou, bude třeba veškeré výsledky pečlivě zdokumentovat.