Autor je ruský podnikatel žijící v České republice.
Na naši generaci se dívám se zármutkem! Její budoucnost je buď prázdná nebo temná. To jsou slova ruského básníka Michaila Jurjeviče Lermontova, která platí i na současné Rusko. Události kolem televize Dožď rozjitřily a rozvrátily ruskou duši. Upozorňuji na fakt, že ruská mysl pravověrného putinovského stoupence byla v poslední době nejvíce znejistěna – poškozením Kerčského mostu, ústupem z Chersonu a zejména útoky na ruské letecké základny. Ztráta téměř 100 tisíc Rusů ve válce na Ukrajině na ni neměla téměř žádný vliv. Tvrdím to na základě názorů na sociálních sítích. Je to předvídatelné, zřejmé a pochopitelné. Nic jiného se od nich čekat nedalo.
„Liberální“ mozky naopak nejostřeji reagovaly na problémy ruské viny, schengenská víza a kauzu TV Dožď. Samozřejmě, pokud bychom vzali v úvahu hledisko morálních hodnot, je logické předpokládat, že v Evropě byla pravděpodobně jiná očekávání. Reakce povrchních lidí na rozhodnutí lotyšských úřadů o odebrání licence televize Dožď však předčila všechna očekávání a bude mít jistě dlouhodobé následky. Nic jiného, ani zločiny ruských vojsk na Ukrajině ani domácí ruské problémy, nedokázaly tolik vzdělaných a inteligentních lidí, kteří se prohlašují za vládce myslí a morální autority, sjednotit do takové míry.
Lotyšsko nejdříve udělilo společnosti Dožď licenci k vysílání s výraznými jazykovými ústupky. Evropská komise poskytla na rozvoj kanálu značné finanční prostředky. A jaký byl výsledek? Několikanásobné porušení pravidel, mapa Ruska s Krymem, naši chlapci snášející útrapy při zabíjení Ukrajinců, a to i poté, co Evropský parlament uznal vládu v Rusku za teroristickou.
Pracovníci Doždě navíc projevili velkou míru arogance, když chtěli projednávat porušení zákona v cizí zemi bez tlumočníka v domnění, že jsou pořád v ruském impériu. A podle dobrých tradic této říše údajně liberální novináři v odvetě za právní rozhodnutí v souladu s lotyšskými zákony vytáhli nějakou červenou složku s odkazem (pravděpodobně od FSB) na to, co před devíti lety řekl jakýsi lotyšský úředník.
Naše rozhořčení na twitteru vře. Napadá mě velmi typický tweet obhájce Doždě. „Proč se to stalo, když chci mírové rozhovory, nechci, aby se moje země zhroutila, a nechci jaderný úder na Moskvu, to vadí, že jsem Rus?“ Je toho ještě více, v Lotyšsku se mezi Rusy objevují výzvy k organizování protestů proti odebrání licence. Šíří se pověstná vyprávění o rusofobii na Západě, o nesvobodě slova a o Putinově válce. Je to docela zajímavé. Ještě nedávno se objevili dobří Rusové, kteří jsou proti Putinovi. Ukázalo se však, že je to složitější. Existují totiž dobří zlí Rusové, jako je generál Leonid Ivašov, kteří jsou proti Putinovi, a dokonce i proti válce, ale ve jménu zachování zločinného impéria. A jsou i zlí dobří Rusové, kteří jsou proti Putinovi kvůli zachování říše s Krymem, Donbasem a tak dále. Co to všechno znamená? Jak by to mělo a může být chápáno v Evropě?
Situace kolem Doždě je další zkouškou imperialismu. Před více než sto lety ruský filozof Nikolaj Berďajev napsal, že nositelem vědomí impéria je moc, proti níž se staví tehdejší inteligence. Dnes je situace bohužel mnohem horší. Morální povinnost intelektuálů zapojených do tohoto příběhu se zdá být jasná – být nejen proti Putinovi, ale i proti impériu, které Putin představuje. Nehrát tradiční ruskou hru na hledání odpovědných mimo sebe. Nevěřit, že Lotyšsko (a další země), které je pozvalo, jim stále něco dluží. Nehrát si na ty, kteří propagují narativ o špatném Putinovi a dobrých lidech.
Ujasněte si program jednání. Nikdo nezpochybňuje, že Dožď byl proti válce. Problém není v tom, proti čemu byl Dožď. Koneckonců i ruské ministerstvo zahraničí a Putinův mluvčí Dmitrij Peskov se vyslovili proti odebrání licence společnosti Dožď.
Namístě je však legitimní otázka. Ne proti čemu, ale za co? Zdá se mi, že Dožď už z mnoha svých obhájců smyl spoustu povrchnosti a pochybností. Ještě lepší by však bylo, kdyby Dožď smyl všechny zbývající iluze o pozitivní budoucnosti Ruska a přesvědčil Západ, že iracionální ruský vládnoucí režim je třeba racionalizovat.