Vláda nemá informace o tom, že by Čína kvůli sporu o používání technologií firmy Huawei přistoupila k nějakým sankcím. PO jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš. Kybernetický úřad, který v prosinci vydal varování před používáním těchto technologií, podle něj musí vysvětlit metodiku, podle níž úřady analyzují rizika.

V reakci na čtvrteční tvrzení prezidenta Miloše Zemana na toto téma pak řekl, že není pravda, že Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v tomto případě postupoval společně s Bezpečnostní informační službou.

Babiš zopakoval, že úřad vydal varování bez předchozích konzultací a nepředložil žádné důkazy. Jeho metodika je podle premiéra zmatečná. V souvislosti s jednáními, která nyní ministři podnikají kvůli používání sporných technologií, Babiš uvedl, že pouze jeden z nich prý na jedné schůzce zaznamenal, že by mohl vzniknout problém.

Zeman ve čtvrtek prohlásil, že Čína chystá vůči Praze odvetná opatření. Podle něj je v ohrožení investice automobilky Škoda Auto v Číně. Tvrdil také, že odveta Pekingu může negativně zasáhnout aktivity investiční skupiny PPF nebo chystané investice Huawei v Česku.

Revue Forum Banner