Předsedu ČSSD Jana Hamáčka dnešní rezignace prvního místopředsedy strany Jiřího Zimoly překvapila, nicméně jeho rozhodnutí respektuje. Věří, že jeho dosavadní zástupce bude jako řadový člen strany společně s vedením usilovat o jednotnou ČSSD. Někteří další politici ČSSD vnímají Zimolův odchod z nejužšího vedení jako útěk před odpovědností, podle jiných si chystá pozici na březnový volební sjezd. Zachoval se jako chlap, kterému nejde o funkce, ale o záchranu nejstarší demokratické strany v zemi, uvedl bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek, který se Zimolou patřil k iniciátorům platformy Zachraňme ČSSD kritizující vedení a směřování strany.

„Rozhodnutí Jirky Zimoly mě překvapilo, ale nezbývá mi, než jej respektovat. Děkuji mu za půl roku společné práce ve vedení ČSSD, kterou jsme na březnovém sjezdu přebírali v těžké situaci. Věřím, že i jako řadový člen bude dál pracovat ve prospěch ČSSD a bude společně s námi dál usilovat o jednotnou sociální demokracii, která znovu dokáže oslovit a získat ztracené voliče,“ napsal Hamáček v textové zprávě.

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka označil Zimolův krok za nesprávný a nešťastný. Očekával, že první místopředseda svůj mandát dokončí a pomůže zlepšit postavení ČSSD. „Vybral si rezignaci uprostřed funkčního období. Je to jeho volba, kterou si musí obhájit sám. Já ji povazuji za nesprávný a nešťastný krok,“ uvedl Chvojka.

„Jiří Zimola se zachoval jako chlap. Hraje fér vůči ČSSD. Nejde mu o funkce, ale o záchranu nejstarší demokratické strany v zemi. Věřím, že se cela členská základna bude mít šanci seznámit s důvody jeho rezignace i dalšími kroky,“ uvedl v SMS zprávě Hašek.

Předseda krajské organizace ČSSD v Plzeňském kraji a někdejší úřadující předseda strany Milan Chovanec, který rovněž patří ke kritikům vstupu ČSSD do vlády, Zimolově rezignaci nerozumí. „Připadá mi to jako útěk. Útěk před zodpovědností,“ řekl ČTK Chovanec. Pardubický hejtman a místopředseda ČSSD Martin Netolický považuje Zimolovo rozhodnutí za logické. Podle něj byl ve vedení strany značně osamocen.

Dalšího místopředsedu strany Romana Onderku rozhodnutí Zimoly překvapilo, on sám prý nemá ve zvyku odcházet od rozdělané práce. Za chybu považuje, že Zimola příliš nekomunikoval s poslaneckým klubem ČSSD. Zimolův způsob odchodu z vedení strany vnímá jako přípravu na březnový sjezd, kde bude podle něj chtít kandidovat na předsedu proti Hamáčkovi.

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš nechtěl Zimolův krok komentovat. Jde o záležitost sociální demokracie, napsal ČTK.

Revue Forum Banner