Schůzka zástupců nejsilnějších senátorských klubů nepřinesla dnes dohodu na společném kandidátovi na předsedu horní komory. Adepty zůstávají Jaroslav Kubera (ODS), Jan Horník (STAN) a Václav Hampl (za KDU-ČSL). Zástupci těchto frakcí budou o jejich podpoře vyjednávat s ostatními kluby, kde žádný z adeptů nemá jednoznačnou podporu. Další schůzka by se měla uskutečnit ještě večer.

Pokud se kluby nedohodnou do 14. listopadu, kdy se uskuteční první povolební schůze horní komory, její členové si budou šéfa Senátu vybírat v tajné volbě z více kandidátů.

V dosavadní historii horní komory si senátoři mohli vybrat z více kandidátů jen v letech 1998 a 2004, kdy měli na výběr mezi Libuší Benešovou (ODS) a Petrem Pithartem (KDU-ČSL) a mezi Přemyslem Sobotkou (ODS) a nestraníkem Josefem Jařabem. V obou případech vyhráli zástupci ODS.

Místopředsedu STAN a starostu Božího Daru Horníka nominoval osmnáctičlenný klub Starostů a nezávislých. Stejně početný je klub ODS, jehož kandidát – místopředseda Senátu a bývalý teplický primátor Kubera – by se mohl zřejmě opřít také o hlasy ze sedmičlenného klubu ANO a částečně i z třináctičlenného klubu ČSSD, jehož členové jsou ale v přízni ke kandidátům rozděleni.

Většina šestičlenného Klubu pro liberální demokracii – Senátor 21 zase dává přednost předsedovi senátního evropského výboru a někdejšímu rektorovi Karlovy univerzity Hamplovi. Ani v patnáctičlenné lidovecké frakci nejsou názory na to, kdo by měl Senát vést, zcela jednotné.

Revue Forum Banner