(ct24.ceskatelevize.cz) Stažení vojáků ze Sýrie platí, Spojené státy přesto hodlají dál bojovat proti Íránu a islámskému terorismu. Hlavní linie blízkovýchodní politiky představil americký ministr zahraničí Mike Pompeo na univerzitě v Káhiře. Projev přednesl v rámci cesty po osmi zemích regionu.

Mike Pompeo přijel do Káhiry představit doktrínu prezidenta Donalda Trumpa pro Blízký východ. „Éra, kdy si Amerika sama navozovala pocit viny, skončila. A skončila také politika, která způsobila zbytečné utrpení. Teď přichází skutečný nový začátek,“ slíbil ministr zahraničí.

Před deseti lety mluvil ze stejného místa k arabskému světu Barack Obama a nabídl muslimským zemím zahájení nových vztahů s USA. Právě vůči Obamovi se projev stávajícího šéfa americké diplomacie vymezoval. „Vzpomeňte si, bylo to v tomto městě, kdy tu před vámi stál jiný Američan. Říkal vám, že radikální islámský terorismus nepramení z ideologie,“ připomněl Pompeo.

S poukazem na Obamovu politiku Pompeo řekl, že tam, odkud „USA odejdou, nastane chaos“. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf však obratem na Twitteru napsal, že je to právě naopak: „Kdykoli a kdekoli USA intervenují, nastane zmatek, represe a odpor.“

Pompeův výrok vyvolal pozornost v USA i v zahraničí, protože nynější prezident Donald Trump právě nedávno vyvolal nejasnosti ohlášením o stažení amerických vojáků ze Sýrie. Tento plán zaskočil i mnohé americké politiky a ministr obrany James Mattis kvůli němu dokonce rezignoval.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora