(theguardian.com) Lidé někdy neumí domyslet praktické důsledky svých idejí. Server Theguardian.com teď zveřejnil reportáž, kde je zmíněna polská restaurace na okraji centra Wakefieldu. Přišel do ní dvaasedmdesátiletý pán z Rotary klubu, bývalý policista a řekl, že mají nového polského člena a chtěl by ho potěšit původními polskými koblihami. Tak se přišel zeptat, jestli je mají.

Pán patří k 66,4 procenta obyvatel Wakefieldu, kteří hlasovali pro brexit. Pokud by bylo další referendum, hlasoval by pro něj znovu. Evropská unie prý s Británií nezacházela hezky.

Bývalý policista neviděl žádný rozpor v tom, že zároveň využívá službu polské restaurace, kterou provozuje Polka díky tomu, že může využít možnosti volného pohybu osob a práce v Unii. Vypadal překvapeně, že by jeho hlas mohl učinit z Poláků nechtěné osoby.

„Je to tak?“ zeptal se Sabiny Niemczykové, devětadvacetiletté servírky, která před čtyřmi lety přijela do Velké Británie. „Tak trochu ano,“ řekla. „Zvlášť, když jsem pracovala v obchodě a slyšela jsem lidi říkat, že bych se měla vrátit do své vlasti.“ Sama plánuje se vrátit domů do deseti měsíců.

Pán ji ujistil, že „nemá problém s lidmi, kteří pracují“. Nelíbí se mu „žebráci“, co přijedou „vzadu na náklaďáku“.

Co na tom, že žadatelé o azyl, kteří přijíždějí ukryti v kamionech, jsou a) neevropského původu a za b) nemají nárok na dávky.
Vlastně prý pro brexit nehlasoval kvůli přistěhovalectví. Jeho neteř je vdaná za Němce a on sám nedávno získal německý pas – „pro jistotu“. Prý jde o svrchovanost a EU si „bere příliš moci a sama se stává vládou“.

A tak to s těmi referendy je.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora