Zástupci vlády a Prahy se na dnešním společném jednání neshodly například v otázce úřednické čtvrti v Letňanech, kde by podle Babišových představ měla vzniknout tzv. vládní čtvrť pro státní úředníky.

„Primátor se vyjádřil, že se mu to nelíbí,“ uvedl po jednání premiér Andrej Babiš. Doufá v to, že Hřib změní názor poté, co se s ním lépe seznámí a uvidí příslušnou prezentaci. „Můj pohled je stále takový, že není vhodné stavět v Praze úřednické ghetto,“ řekl Hřib. V Letňanech chce podle něj město rezidenční čtvrť či novou nemocnici pro sever metropole.

Babiš a generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřina Arajmu však odmítli, že by byla v plánu monotematická čtvrť. „Synergie jsou tam obrovské, návratnost je tam obrovská,“ konstatoval Babiš.

Pozemky, o které by měl stát podle Babiše zájem, mají celkovou rozlohu 354.000 metrů čtverečních. V listopadu Babiš uvedl, že v letňanském komplexu by mohlo být více než 10.000 zaměstnanců, výstavba by stála deset miliard korun. Podle šéfky ÚZSVM by v Letňanech mohla sídlit například ministerstva financí, pro místní rozvoj, dopravy či částečně resort kultury.

Praha bude muset v dohledné budoucnosti řešit otázku sídla svých úředníků, kteří jsou nyní ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Ten má město pronajatý a smlouva vyprší v roce 2028. Novou budovu by mohl poskytnout právě stát, podle radního Prahy pro majetek Jana Chabra (TOP 09/Spojené síly) však vstřícnost podmiňuje právě vládní čtvrtí. „Velkou podmínkou vzájemných vztahů je právě požadavek na směnu pozemků v Letňanech zamýšlených pro stavbu vládní čtvrti. Pakliže by se daná směna nerealizovala, je zřejmé, že dojde k zásadnímu přehodnocení vztahů a plnění žádostí Prahy,“ uvedl Chabr. Dodal, že město nyní eviduje na 150 žádostí na směnu budov nebo pozemků se státem.

Na rozdíl od úřednické čtvrti ale mezi Prahou a vládou panuje shoda v otázkách dopravy. Praha podle Hřiba na dnešním setkání apelovala na to, aby stát postavil vnější okruh kolem Prahy i železnici do Kladna a Letiště Václava Havla. Vláda v programovém prohlášení uvádí, že do roku 2021 zahájí stavbu „klíčové části Pražského okruhu D0 511 mezi Běchovicemi a D11“. Babiš dnes řekl, že jde o prioritu.

 

Revue Forum Banner