Česká národní banka v loňském roce celkem pětkrát zvýšila úrokové sazby. V utahování měnové politiky bude pokračovat i letos. V rozhovoru pro týdeník Ekonom to uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Podle něj to v tuto chvíli při očekávaném vývoji kurzu koruny vypadá na dvě zvýšení. Je vysoce pravděpodobné, že padne hranice dvou procent. Jediným viditelným důsledkem je v očích řady lidí zdražování hypoték. Centrální banka navíc na podzim zavedla další regulaci poskytování hypotečních úvěrů. 

Rusnok ale v rozhovoru tvrdí, že ČNB je jediná, kdo na trhu s bydlením v Česku něco dělá. Vláda podle něj jen planě mluví a pro lepší dostupnost bydlení nedělá nic. Hlavní problém Rusnok spatřuje v tom, že se byty nestaví. Potřebná by podle něj byla i regulace krátkodobých pronájmů a úprava daně z nemovitosti, které jsou v Česku „šíleně nízké“.

Rusnok se ohradil proti kritice, která se na ČNB snesla kvůli zpřísnění podmínek čerpání hypoték v posledních dvou letech. „ČNB tu není od toho, aby řešila nabídku bytů. Je jedno, zda by stavěli developeři, bytová družstva, stát nebo obce. Prostě se nestaví.“ To ale podle Rusnoka není jediný problém. Nic se nedělá ani ve věcech, které by mohly napětí v exponovaných lokalitách, jako je Praha, snižovat. Poukázal při tom na potřebnou regulaci krátkodobých pronájmů typu Airbnb.

„Máme šíleně nízké daně z nemovitostí. Takže proč by ti, kteří mají dost peněz, nenakupovali další a další byty a ty nepronajímali? V některých zemích je ale běžné, že z každé další nemovitosti – kromě té, v níž bydlí – platí majitel vyšší a vyšší sazbu daně. To u nás nikdo neřeší. Chápu, je to politicky nepopulární a citlivé,“ podotkl guvernér.

Centrální banka v posledních dvou letech zpřísnila podmínky čerpání hypoték. Banky musí při udělování úvěrů na bydlení zohlednit cenu nemovitosti. Loni v říjnu ČNB zavedla pravidla, podle kterých objem všech úvěrů žadatele nesmí převýšit devítinásobek jeho čistého ročního příjmu a zároveň měsíční splátka nesmí přesáhnout 45 procent jeho měsíčního příjmu.

ČNB podle Rusnoka vyhodnotila boom hypoték jako možné nebezpečí pro stabilitu bank. Lidé, kteří mají celkový dluh větší než devítiletý příjem, se podle něj ženou do rizika. Zdůraznil přitom, že ceny nemovitostí v Česku jsou nyní extrémní a počet lidí, kteří jsou schopni je akceptovat, má svůj limit.

Cílem ČNB je podle guvernéra starat se o stabilitu bankovního sektoru, a ne nabídku bytů. „My řešíme jen jeden dílčí následek cenové spirály v realitách, a to z velmi omezeného pohledu stability bank. To je náš úkol, tak je to v zákoně, a proto to děláme,“ řekl.

Centrální banka bude podle něj nadále prosazovat novelu zákona, která by jí dala zákonnou pravomoc určovat bankám parametry pro poskytování hypoték a pokutovat je, když tak neučiní. Nyní hypotéky reguluje na základě doporučení. Novelu připravila ČNB loni ve spolupráci s ministerstvem financí, na program jednání vlády se ale návrh nedostal. Rusnok k této věci necítí pochopení ze strany ministerstva.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora