Jména jako Jaroslav Pouzar, Miroslav Dvořák, Vladimír Caldr, Jiří Lála, z těch mladších například Roman Turek nebo Václav Prospal znají snad všichni příznivci ledního hokeje. Reprezentovali Československo, později Českou republiku, stali se mistry světa a dva z nich (Pouzar a Turek) získali Stanleyův pohár pro vítěze kanadsko-americké NHL.

Společné mají jedno, hráli v Motoru České Budějovice, který sice nyní neprožívá nejlepší období, ale přesto patří historicky k nejúspěšnějším klubům u nás. V minulém roce oslavil 90 let své existence a při této příležitosti uspořádalo Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích výstavu Hokej – budějcký fenomén (90 let ligového klubu).

K vidění je spousta zajímavých materiálů, dobové fotografie, výstřižky z novin plakáty a další. Pozoruhodné jsou i ukázky výstroje hokejistů, unikátní jsou například brusle na klíček z třicátých let minulého století. Opravdovou raritou je však výzbroj hokejisty z roku1943. Takový exponát není k vidění jinde v České republice.

Zajímavé jsou i ochranné brankařské přílby, mezi vystavenými kousky je jedna z nejstarších u nás, z šedesátých let. Ta přiléhá těsně k obličeji, a pokud do ní brankaře trefil puk, bylo to pro něj hodně bolestivé. Ve vitríně se nachází také maska brankaře Romana Turka, mistra světa z Vídně z roku 1996, s motivy jeho oblíbené hudební skupiny Iron Maiden.

Vystaveny jsou také individuální trofeje jednotlivých hráčů z mistrovství světa, olympijských her a dalších mezinárodních soutěží. Mezi nimi vyniká prsten pro  vítěze Stanley cupu patřící Jaroslavu Pouzarovi, který tuto trofej získal s Edmontonem Oilers v osmdesátých letech celkem třikrát.

Tato mimořádná expozice ukazuje, že na svůj Motor, mohou být budějčáci právem pyšní. Je to fenomén, který zviditelňuje svoje město v celém hokejovém světě, a výrazně přesahuje jihočeský region. Proto lze tento výstavní projekt doporučit nejen domácím, ale i návštěvníkům Českých Budějovic, kteří mají rádi hokej.

Záštitu nad výstavou převzal prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král a trvá do 30. dubna.

Revue Forum Banner