Vybraní čínští studenti mají za úkol sledovat profesory na svých univerzitách a hlásit jakékoli jejich politicky „nepřiměřené“ vyjádření. Udavačství už má na čínských univerzitách letitou tradici, v poslední době za Si Ťin-pchinga, kdy režim školství ještě více ideologizuje, však nabírá na intenzitě. Rozhlasová stanice Radio Free Asia zveřejnila oficiální dokument Wuchanské univerzity, který úkoly školních špiclů podrobně popisuje. Součástí toho je i „hodnocení postojů“ na škole působících docentů. Výsledky svých pozorování pak tito donašeči, vybíraní většinou z řad premiantů, jednou za dva týdny předávají prostřednictvím zvláštního formuláře. V metodických pokynech přitom výslovně stojí, že je důležité zachovat anonymitu „studentských informačních pověřenců“.
Udavačství na čínských školách není nic nového. „Je to stejná kultura šmírování jako ta, která vždy patřila k čínské komunistické straně,“ dosvědčil rádiu RFA historik Song Yong yi z univerzity UCLA. Udávání pěstují i elitní vysoké školy, jako je univerzita Čingua. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung v této souvislosti připomněl svědectví historičky Zi Zhong Yun, která popsala svůj rozhovor s později propuštěným profesorem práv Xu Zhangrunem, který zároveň přišel i o učitelskou licenci. Provinil se tím, že v sérii esejů ostře kritizoval politiku prezidenta Si Ťin-pchinga, do něhož se zároveň i nepěkně strefoval.
Studenti mu podle historičky přiznali, že mají za úkol referovat o obsahu jeho přednášek. „Připustili také, že za tuto ,službu‘ dostávají každý měsíc zaplaceno. Kromě toho měli přislíbené místo ve výzkumném programu. Toho se měli dočkat za předpokladu, že svůj ,úkol‘ vydrží plnit po tři roky,“ popsala. Historičku Zi udivilo, že se studenti ani trochu nestyděli a o svém úkolu mluvili se stejnou lehkostí, jako by se jednalo o nějakou „studentskou brigádu“.
Studentští udavači přebírají úlohu stranických buněk, které už podle historika Songa nejsou tak loajální jako bývaly. V minulosti běžně nahlásili jakoukoli poznámku, nyní už ale strana spoléhá raději na agenty mezi studenty. Na vysokých školách kvůli udavačství, ale i v reakci na březnové propuštění již zmíněného profesora práv Xu Zhangruna z pekingské univerzity Čchun-Chua, vládne atmosféra strachu. Profesoři si nemohou být jisti, kdy podobný osud potká i je. Teoretik čínského komunismu Wang Čang-jang vidí potíž v přílišné horlivosti partajních funkcionářů. Ti si v boji o postup na lukrativnější pozice vzájemně konkurují, a snaží se proto jeden druhého zastínit. „Pokoušejí se ukázat, jak tvrdě a rychle dokáží zasáhnout, vymýšlejí si kdeco, jen aby doložili svou loajalitu ke straně,“ vysvětlil Wang.