Rozhodnutí Spojených států amerických a některých dalších západních spojenců Ukrajiny povolit údery západních zbraní na ruské území – i když s určitými omezeními – otevírá novou etapu války, píše ukrajinský novinář Vitalij Portnikov na stránkách Radia Svoboda. Tuto etapu lze považovat za významný krok k jejímu ukončení.
Od 24. února 2022 se spojenci Ukrajiny snažili udržet válku v rámci jejích suverénních hranic. Západní zbraně byly používány především k úderům na ruské pozice na okupovaném území Ukrajiny. Pro údery na území Ruské federace mohla Ukrajina použít zbraně vlastní výroby, ale jejich dostřel se nevyrovnal zbraním používaným Ruskem proti Ukrajině. Zákaz použití západních zbraní k úderu na Rusko si mohl Putin vyložit jako projev obav Západu z možné ruské reakce. Tato nerovnováha Moskvě umožnila obnovení potenciálu zničeného na okupovaném území Ukrajiny a přípravu nových ofenzivních plánů. Tu také ukázal pokus o průlom v Charkovské oblasti.
Teď ale několik evropských zemí a nakonec i Spojené státy daly souhlas s použitím jejich zbraní na ruském území, byť ze strany USA je to podáváno jako souhlas omezený na oblast kolem Charkova.
„Nyní ruský vůdce viděl, že Západ je připraven zvýšit sázky. Zároveň je naprosto jasné, že Putin nehodlá podniknout odvetné údery na území zemí NATO, pokud budou západní zbraně použity k úderu na Rusko. Proč jsem si tím tak jistý? Protože Rusko takové údery nepodniklo, ani když byly západní rakety použity například k zasažení okupovaného Sevastopolu nebo jiných cílů na Krymu,“ domnívá se Portnikov. Pro Joea Bidena nebo Emmanuela Macrona jsou Krym a Brjansk územími různých států, ale pro Putina ne a stejně se k žádné odvetě neodhodlal.
Podle Portnikova se Putin bude v nové situaci snažit jednat v několika směrech. Bude se snažit prodloužit válku navzdory novým schopnostem Ukrajiny. Rád by dokázal, že nová rozhodnutí Západu nemají vliv na záměry Moskvy setrvat v dlouhodobé opotřebovávací válce. Protože se ale bude obávat možnosti nových útoků na své území, pokusí se zároveň o diplomatickou ofenzívu, a to hlavně s pomocí čínského vedení.
„Jak před summitem ve Švýcarsku, tak po něm se Moskva a Peking budou snažit jednat o ‚zmrazení konfliktu‘ bez jakýchkoli bezpečnostních záruk pro Ukrajinu, aby zabránili zničení ruských vojenských zařízení a vytvořili možnosti obnovy ztracených zdrojů.“
Vitalij Portnikov upozorňuje, že je důležité, aby Ukrajina a její spojenci pochopili míru Putinových kroků. „Vždyť ještě nedávno to byl Putin, kdo prováděl eskalaci. A stojí za to se blíže podívat, jak bude reagovat, až si uvědomí, že už není jediným, kdo rozhoduje.“