Úředníci finanční správy zaklekli na živnostníky, kteří stát požádali o pomoc v době koronakrize, kdy z rozhodnutí vlády nesměli podnikat. Přibývá příběhů živnostníků, kteří popisují své zážitky s telefonáty z berňáku. Dokazují fakt, že stát tvrdě kontroluje, komu peníze vyplatil a zda na ně měl nárok.
„Volala mi úřednice z finančáku a ptala se mě, z čeho usuzuji, že mám nárok na Pětadvacítku, kterou jsem už dostala. Překvapená jsem jí odpověděla, že podle pravidel, která ministerstvo financí vydalo, mám na peníze nárok. Na to mi odpověděla, že si mě prověřovali na Okresní správě sociálního zabezpečení a zjistili, že jsem zaměstnaná, takže nárok nemám. Vysvětlila jsem jí, že jsem sice zaměstnaná, ale v zaměstnání nejsem, protože jsem už dva roky na mateřské a při tom podnikám. Podnikání jsem však kvůli vládním opatřením musela úplně zastavit,“ popsala deníku FORUM 24 podnikatelka, která si nepřála zveřejnit své jméno kvůli obavám z úřední šikany.
Živnostnice má pravdu, v době, kdy stát postupně zveřejnil asi pět různých verzí pravidel pro získání Pětadvacítky, bylo v dokumentu uvedeno, že podnikající matky na mateřské dovolené, které musely přerušit podnikání, mají na pomoc nárok. Popsaný příběh také dokládá, že se úředníci kontrolám věnují skutečně důkladně a podnikatele si prověřují i u dalších státních orgánů.
Nejde zdaleka o jediný popis současného zaklekávání. Další příběh přinesly Podnikatelské odbory. „Úředníci se chovají sprostě. Volají, že nemám nárok na druhý bonus 19.500 korun a že správně bych měl vrátit i ten první, který mi vyplatili. Nicméně že to po mně nevyžadují – zatím! Neboť nepřišel pokyn k paušálním kontrolám, které však mohou být i za dva či tři roky, a tam už to prodlení z úroků může dělat jiná čísla. Rozhodnutí tak přenesli na mě s tím, že si mě nepřímo dali na ,black list‘ a postavili mě před rozhodnutí: Varianta 1: vrať 25.000 Kč + cca 300 Kč za prodlení (vychází to cca 10 Kč na den k těm 25 tisícům), Varianta 2: nevracej, dokud si tě nevyhlédneme, a pak vrátíš 25.000 Kč a mastné úroky,“ uvádějí Podnikatelské odbory další popis aktuální situace od jednoho z živnostníků.
V následné diskuzi najdeme další příběh, ze kterého je patrné, jaký pořádek mají na Okresních správách sociálního zabezpečení. „Mně zrovna v pondělí volali, že mi tu druhou podporu dát nemohou, že jim přišlo z OSSZ, že jsem při podnikání zaměstnaná. No nejsem, už pět let, na OSSZ hlášeno, každý rok podávám zároveň s daní z příjmu i na OSSZ s označením OSVČ na plný úvazek. Sama paní z FÚ mi řekla, že tam mají evidentně ‚slušný bordel‘. Tak jsem poslala paní na FÚ oskenovaný zápočtový list a to prý stačí. Asi záleží na lidech na úřadu, já si na ten náš nemohu stěžovat,“ vylíčila další podnikatelka.
Současná realita podnikatelů je tedy taková, že po mnoha týdnech, kdy nesměli podnikat, se teď snaží probudit svůj byznys a zachránit se. A místo toho, aby jim stát dal prostor dělat to, co umějí, je stresuje kontrolami, jestli náhodou neukradli pětadvacet tisíc. Přesně v době, kdy mohou ve zprávách (ovšem pouze v některých médiích) sledovat, jak si Andrej Babiš nechává schválit svůj zákon šitý sobě na míru, aby mohl dál sosat stát při svém ohromném střetu zájmu. ANO, bude líp!