Ve Strakově akademii v Praze se dnes sešli zástupci vlády, zaměstnavatelských svazů a představitelé odborových organizací. Hlavním tématem byla situace na Ukrajině a její dopady na Českou republiku, Národní plán obnovy a předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.
Podle předsedy vlády Petra Fialy (ODS) je dobrou zprávou, že z 300 tisíc lidí, kteří před válkou uprchli České republiky, je jen asi 900 v ubytování humanitárního typu. „To, že ta čísla jsou takto pozitivní, se povedlo díky skvělé práci státu, krajů, obcí a dobrovolníků. Za to si zaslouží poděkování,“ řekl na tiskové konferenci po jednání tripartity.
„Pokud jde o pomoc občanům České republiky, připomněl jsem některé kroky, které dělala naše vláda, ať už jde o zvýšení životního a existenčního minima, snížení spotřební daně na benzin a naftu a zrušení silniční daně,“ uvedl Fiala.
Vláda podle něj chystá další kroky. „Děláme všechno pro to, abychom pomohli lidem, na které dopadají zvyšující se ceny. Je to cíl naší vlády. Chceme pomáhat konkrétně, cíleně, ale chceme a budeme pomáhat.“ Doplnil také, že cílem jeho vlády nemůže být nic jiného než sociální smír.
„Je potřeba říct, že se nemůžeme věnovat jen uprchlické krizi, ale musíme se věnovat i ekonomice,“ řekl po jednání zástupců vlády, zaměstnavatelských svazů a představitelů odborových organizací šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. „Ekonomika není v dobrém stavu, řada odvětví a oborů má obrovské problémy.“
Na tiskové konferenci Hanák také připomněl české předsednictví Evropské unie v roce 2009. „Udělali jsme si obrovskou ostudu a to si myslím, že je neodpustitelné. Tato vláda má šanci ukázat, že Česká republika je stabilizovaná země, země s lidmi, kteří umí organizovat. Myslím si, že bychom to neměli podceňovat,“ prohlásil.
Část nákladů by mohla financovat Evropská unie
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci uvedl, že velkým tématem je jazykové vzdělání uprchlíků z Ukrajiny. „Musíme to zvládnout velmi rychle, nejen jazykovými kurzy, které jsme připraveni podpořit finančně, ale chceme také udělat širokou online platformu, aby se lidé mohli vzdělávat z domova.“
Vláda podle Jurečky jedná s Evropskou komisí o financování části nákladů spojených s uprchlickou vlnou. „Jednáme s partnery a oni vnímají, že musí přijít s nástrojem, jak nám pomoci. Budeme mít příležitost, aby část těchto nákladů byla proplacena z evropského rozpočtu.“ V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině chce také spustit kurzarbeit.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula uvedl, že odbory požadují zvýšení sociálních dávek a podpor pro všechny skupiny obyvatel. „Enormní zvýšení cen je tak šílené, že to nelze jen tak propsat na obyvatelstvo. Požádal jsem premiéra, aby se rady typu nekuřte, nejezděte vůbec nepoužívaly.“ Na tiskové konferenci také upozornil na zneužívání uprchlíků z Ukrajiny.