Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka ve svém projevu na víkendovém sjezdu křesťanských demokratů otevřel důležité téma. Vládní pětikoalice musí usilovat o to, aby její kabinet byl natolik úspěšný, že to umožní jeho pokračování i v dalším volebním období. Hovořit o tom v době, kdy uplynuly teprve čtyři měsíce od nástupu současné vlády, se může zdát být předčasné, ale pro Českou republiku je nanejvýš důležité, aby měla ve svém čele někoho, kdo bude mít dost času a prostoru přistoupit k dlouhodobým změnám a reformám, které potřebujeme. Co může Fialova vláda udělat pro to, aby se jí to podařilo?
Znovuzvolený šéf křesťanských demokratů a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka ve svém projevu na sjezdu KDU-ČSL prohlásil: „Buďme si vědomi, že musíme obrovský kus práce odpracovat. Tady souhlasím s tím, co řekl Petr Fiala na kongresu ODS. Mnoho lidí, a i našich voličů a i našich bývalých voličů nám dali znovu důvěru, šanci a je teď na nás, jestli my dokážeme obstát, aby za ty čtyři roky mohl tento způsob formy spolupráce a vlády pro tuto zemi pokračovat,“ zdůraznil Jurečka.
Posléze ve své řeči pokračoval: „Já bych si přál, aby tato země mohla mít vládu na tomto půdorysu příštích minimálně osm let, protože potřebujeme, abychom tady dokázali věci dělat koncepčně, systematicky, dlouhodobě, aby ty věci byly opravdu dobře promyšlené a dobře realizované.“
Předseda Jurečka má pravdu, že České republika by něco takového potřebovala, ale pro koalici občanských demokratů, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů a hnutí STAN rozhodně nebude vůbec jednoduché, aby se jí podařilo v tomto složení sestavit vládu i v příštím volebním období.
Už jenom když se podíváme do minulosti, zjistíme, že žádná vládní koalice ve stejném složení nevládla dvě volební období v řadě za sebou. Vždycky tam došlo k nějaké menší nebo větší obměně. Pokud by se to podařilo aktuální koalici, bylo by to poprvé v historii České republiky. A pokud by navíc celých osm let byl premiérem Petr Fiala, stal by se tak nejdéle vládnoucím předsedou vlády, kterého jsme od vzniku republiku v roce 1993 měli.
Schopnost realizovat dlouhodobé změny a reformy
Těch věcí, které by se díky tomu mohly dělat koncepčně, systematicky a dlouhodobě, jak říká místopředseda vlády Jurečka, je celkem dost. Určitě sem spadá penzijní reforma, ke které je sice nutné přistoupit rozhodně už v tomto volebním období a v žádném případě by se již neměla dále odkládat, jestliže by však koalice vydržela i druhé volební období, byla by větší šance, že vláda reformu důchodů skutečně dotáhne do konce a zároveň zavedené změny opravdu vydrží, protože bude čas na to, aby si sedly, a další vlády je už třeba nezruší.
Dále se jedná o reformu státu, která je spojená především s často diskutovanou digitalizací a celkově větší efektivitou státní správy jako takové. A v neposlední řadě je to rovněž reforma vzdělávacího systému a daňového systému. Oboje totiž potřebujeme a jejich příprava a realizace si také žádá delší časové období, než jsou pouhé čtyři roky.
O něco těžší je už odpovědět na otázku, jakým způsobem si má vládní koalice počínat, aby byla schopná sestavit vládu i po příštích sněmovních volbách. Nejjednodušší odpověď zní, že nesmí zklamat své voliče. Jenže to neznamená jenom naplnit sliby, které koalice SPOLU a koalice Pirátů a Starostů učinila před loňskými volbami.
Stejně tak musí zvládnout reagovat na novou situaci a výzvy, které se objevily teprve nedávno a které se ještě vyskytnou, z čehož samozřejmě neplyne, že by měla na předvolební sliby rezignovat, ale naopak musí jim přisoudit patřičnou proporci a důležitost.
Úkol to není snadný, ovšem, kdo chce být úspěšný a vládnout delší dobu než čtyři roky, díky čemuž může prosadit dlouhodobé změny a reformy, které se jeho předchůdcům realizovat nepodařilo, neobejde se bez schopnosti dynamicky reagovat na to, co přichází, a přizpůsobit se tomu. Jinak má bohužel smůlu.