Slabost našeho premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vůči Andreji Babišovi (ANO) i vůči většině vlády se nyní ukázala v plné nahotě v Otázkách Václava Moravce na ČT24.
Pokud se má vláda ještě do voleb na něčem dohodnout, musí podle Sobotky dodržovat koaliční dohodu, a tak nezbývá než ponechat třeba i špatné ministry za ANO, pokud s jejich výměnou ANO nesouhlasí, a totéž platí v případě KDU‑ČSL.
Václav Moravec poukázal na slabost premiéra, který si nyní vyměňuje dopisy s Babišem kvůli Babišovým pravděpodobným daňovým podvodům s korunovými dluhopisy, ale jinak nic nezmůže.
Podle Sobotky je však problém, že zbývá už jen zhruba sedm měsíců do voleb a nestihla by se stejně sestavit žádná nová vláda, takže nemáme spekulovat.
Jak jinak vypadá slabý premiér? Člověk, který nemůže odvolat ministry z ostatních stran, uvnitř vlastní strany ho chtěli jeho vlivní konkurenti společně s prezidentem republiky svrhnout ještě dříve, než vůbec do premiérské funkce usedl, průzkumy veřejného mínění pro něj ani pro jeho stranu nedopadají ani zdaleka tak pozitivně jako pro jeho koaličního partnera (a lidé přitom takovým průzkumům věří, takže jsou pro Sobotku špatnou zprávou bez ohledu na to, zda jsou „cinknuté“), jeho strana se topí v dluzích, a kdyby shodil vládu, prezident by do voleb opět jmenoval do vlády své kamarády a další odborníky („úřednickou“ vládu).
Ohledně zmíněných korunových dluhopisů se Babiš hájí, že na různých veřejných besedách bylo odborníky jejich vydávání označeno za legální. Z toho si prý lze odvodit, že zaokrouhlování daně každého z nich na nulu je rovněž legální.
Premiér Sobotka s tím dělá pouze to, že se rozčiluje do televize (a možná také doma, když si zaleze do sklepa, aby ho sousedi neslyšeli, jak se rozčiluje), a navíc jsou jeho argumenty proti Babišovi slabé. Sobotka totiž tvrdí, že je podivné, když Babiš nakupuje dluhopisy od své vlastní firmy. Ve skutečnosti na tom však nic podivného není. Zároveň se ptá, zda nebyly mezi Babišem a jeho firmou stanoveny příliš vysoké úroky (čímž by si Agrofert neúměrně snižoval daňový základ). Jenže se jedná o desetileté dluhopisy a v takovém případě není 6% úrok nijak neobvyklý. Čili i výše úroků je možná v pořádku.
Babiš se tedy nedopustil trestného činu? Jak na základě obdobných judikátů zjistilo a již vás informovalo FORUM 24, k trestnému činu krácení daně pravděpodobně došlo, protože miliardy dluhopisů sice v rámci jedné emise vydat lze, ale daňově musejí být jejich majitelem posuzovány jako dluhopis jediný.
Jak už FORUM 24 informovalo, obdobně by se Babiš mohl opět, jako už v minulosti, zaměstnat jako manažer (či člen statutárního orgánu) ve své firmě, vyplácet si opět mzdu (čímž by se jeho firmě snižoval daňový základ), ale především, v čem je celý trik, si sám se sebou uzavřít třeba tisíce pracovních smluv. Tím by dostával tisíce nízkých mezd každý měsíc, a pokud by například byl schválen Sobotkův daňový plán, spadl by Babiš do nižší daňové sazby. Vám, některým z našich čtenářů se taková konstrukce zdála jako nesmyslná, ale rozdělit uměle pracovní úvazek na tisíce kousků přece klidně lze očekávat od člověka, který při výpočtu daně dělí dluhopis záměrně (jak přiznal) na miliardy kousků a nehodlá z nich už několik let a ani nadále platit daň.
Sobotka si také trochu posteskl, že se dnes z ANO kvůli změnám stanov stala víceméně autoritářská politická strana. Babiš teď nově může prakticky bez omezení škrtat z kandidátek ANO, koho chce, a stejně tak může kohokoli na kandidátku přidat. Třeba bývalé majitele Čapího hnízda, tedy své děti a bratra své přítelkyně. To se Sobotkovi trochu nelíbí. Ale jen trochu, takže Babiš zůstane místopředsedou Bezpečnostní rady státu i ministrem financí a místopředsedou vlády. Dokud nevyhraje příští volby…