
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

Poté, co v únoru 2022 rozpoutalo Rusko válku proti Ukrajině, se třiatřicetiletá doktorandka Darja Rudněvová z Moskvy začala ve Švédsku zasazovat o mír a podle svých slov chtěla Rusko „změnit zvenčí“. Kvůli výzkumu, kterému se věnuje na Stockholmské univerzitě, však byla švédskou bezpečnostní službou Säpo označena za hrozbu. Na dvacet let má být vyhoštěna nejen ze Švédska, ale z celého schengenského prostoru.
V pořadu Konflikt o tom v pátek informoval Švédský rozhlas. „Byla jsem úplně v šoku, když jsem to rozhodnutí dostala. Připadá mi velmi nespravedlivé. Můj výzkum se týká superteoretické matematiky, naprosto bez vojenského využití,“ řekla Rudněvová. Do Švédska přijela z Moskvy v roce 2021 v rámci univerzitního výměnného programu, aby se na Stockholmské univerzitě věnovala výzkumu v oblasti matematiky a fyziky.
V dubnu 2022 s ní mluvil deník Dagens Nyheter o jejím protiválečném úsilí. „Když vypukla válka, byla plná chuti bojovat – navzdory strachu z represí cítila nutnost postavit se proti válce,“ uvedl deník poté, co se v pátek medializovalo, že má být deportována.
„Poté, co jsem viděla vývoj událostí, nebylo možné mlčet,“ řekla Rudněvová v dubnu 2022. Ruskou komunitu ve Švédsku tehdy popsala jako „dost neorganizovanou“ a bez jednotící síly. Své stejně smýšlející krajany se proto snažila spojit.
Krajané ji mezi sebou nechtěli
„Myslím, že válka to změní,“ řekla, když právě založila Ruský protiválečný výbor – Rusové proti válce. Cílem podle ní bylo Švédům ukázat, že mnoho Rusů je proti válce, ale také oslovit ty, kteří Putinovy kroky podporují.
„Mluvím s těmi, kteří válku podporují. Je vidět, jak jim ruská propaganda vymyla mozky a věří všemu, co se říká v ruských státních médiích. Nesnaží se najít pravdu, ale spíše něco, co se jim hodí do jejich světonázoru,“ vysvětlila na jaře před třemi lety.
Podle Švédského rozhlasu byla krátce mluvčí hnutí, ale už v roce 2022 ji vyloučili kvůli snaze vyvolávat konflikty a rozpory. „Takzvané konflikty, které jsem vytvořila… Nevím, co se jim honí hlavou,“ komentovala to Rudněvová.
Podle Švédského rozhlasu se Säpo domnívá, že její výzkum by mohl být prospěšný Rusku a mohl by být využit jeho armádou nebo jinými sankcionovanými subjekty. Bezpečnostní službu prý na Rudněvovou upozornila Stockholmská univerzita, která na jaře 2022 považovala doktorandku za „nestandardní“. Mimo jiné se měla pokoušet o kontakt s pracovníky katedry, k níž nepatřila, přičemž tyto pokusy jsou popisovány jako „konfrontační“.
Obvinění považuje za směšné
Rudněvová Švédskému rozhlasu sdělila, že si není vědoma toho, že by ji univerzita Säpo nahlásila. Obvinění považuje za směšné. „Jsem upřímně šokována tou hloupostí,“ řekla mladá vědkyně, která v uplynulém roce studovala na Stockholmské univerzitě několik kurzů.
Thors Hans Hansson, emeritní profesor teoretické fyziky na Stockholmské univerzitě a člen Švédské královské akademie věd, uvedl, že Rudněvová se zabývá čistě základním výzkumem, který nemá žádné vojenské využití.
V Rusku Rudněvová působila na technické univerzitě Skoltech v Moskvě, na niž se v současné době vztahují sankce ze strany Evropské unie i Spojených států. Podle USA úzce spolupracuje s ruskou armádou již téměř deset let, uvedl Švédský rozhlas.
Během svého hostování na Stockholmské univerzitě Rudněvová odcestovala do Ruska, kde se setkala mimo jiné se svým mentorem a pracovala na disertační práci v oboru matematiky.
Fredrik Hallström, operativní šéf Säpo, se k případu vyjádřil jen obecně. „Musíme zajistit, aby technologie, výzkum a podobné věci hodné ochrany zůstaly ve Švédsku,“ řekl Švédskému rozhlasu.
Podle advokátky Evy-Leny Hannerforsové, která vědkyni zastupuje, vydal úřad pro migraci první rozhodnutí o vyhoštění Rudněvové na konci roku 2023. Po jeho přezkoumání rozhodl na základě nových skutečností o její deportaci znovu 17. června 2024. Rudněvová se odvolala a až do rozhodnutí úřadu má právo zůstat ve Švédsku.