Zvolený americký prezident Donald Trump plánuje přivést obě strany konfliktu k jednacímu stolu, aby ukončil válku Ruska proti Ukrajině. Podle Hlasu Ameriky to řekl kandidát na funkci poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz. Trump před americkými prezidentskými volbami opakovaně mluvil o omezení pomoci Ukrajině a o tom, že válku na Ukrajině ukončí.
Americká média považují výběr vysloužilého vojáka Waltze, který je mimo jiné známý svým ostrým přístupem k Číně, za prakticky jistý. Člen Sněmovny reprezentantů za stát Florida by se měl stát zásadním Trumpovým poradcem v otázkách spojených s ruskou agresí proti Ukrajině, válkou na Blízkém východě či amerických vztahů s Čínou.
Právě vůči Pekingu v minulých letech kvůli porušování práv menšin či nejasností kolem šíření pandemie covidu-19 Waltz vystupoval velmi kriticky a volal například po americkém bojkotu zimní olympiády v Číně před dvěma lety. O jeho postojích k americké podpoře Ukrajiny, kterou Trump před volbami sliboval omezit, média nepíší.
„Prezident jasně řekl, že chce přivést obě strany k jednacímu stolu. Zaměřuje se na ukončení války, nikoli na její prodlužování,“ řekl Waltz Hlasu Ameriky po středečním setkání členů Republikánské strany s Donaldem Trumpem s tím, že vize bezpečnostní politiky vůči Ukrajině závisí na nově zvoleném americkém prezidentovi.
„Nezáleží to na mně, ale na rozhodnutí prezidenta,“ řekl pravděpodobný budoucí poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa.
Waltz pravděpodobně nahradí ve funkci poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana. Poradce pro národní bezpečnost je významná pozice v prezidentské administrativě a nevyžaduje potvrzení Senátem. Donald Trump oznámil svůj záměr jmenovat bývalého důstojníka speciálních jednotek a kongresmana Mikea Waltze poradcem pro národní bezpečnost ve své budoucí administrativě v úterý.
V Kongresu Mike Waltz zpočátku podporoval návrhy zákonů na pomoc Ukrajině s tím, že je nutné zvítězit, a v rámci delegací navštívil Kyjev. V září loňského roku však napsal, že „éra otevřených šeků pro Ukrajinu ze strany Kongresu skončila“, a v dubnu letošního roku hlasoval proti dodatečnému financování ve výši 60 miliard dolarů.
Podle The Wall Street Journal tým zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhuje zmrazení frontové linie vytvořením demilitarizované zóny. Na zajištění bezpečnosti Ukrajiny by se neměly podílet Spojené státy, ani kontingenty OSN a žádné další organizace financované USA. Zdroj prozradil, že Spojené státy by mohly zaplatit vojenský výcvik nebo poskytovat jakoukoli jinou podporu, ale „neposílaly by americké muže a ženy na podporu míru na Ukrajině“.
Podle plánu se předpokládá, že by Spojené státy nadále poskytovaly Ukrajině zbraně k odstrašení Ruska před další agresí. Dříve, připomněl americký deník, poradci hovořili o plánu mírového urovnání, který mimo jiné předpokládal pozastavení vojenské pomoci Ukrajině, aby Kyjev souhlasil s mírovými jednáními. Mezi návrhy je i odmítnutí plánů Ukrajiny vstoupit do NATO na dobu nejméně 20 let.