ANALÝZA / V článku, který publikoval list The Financial Times, zaznělo, že by Ukrajina měla z hlediska propagandy současnou situaci využít ve svůj prospěch a veřejně deklarovat, že zvítězila. Zároveň by však měla přejít do fáze zamrzlého konfliktu, protože by jí to z dlouhodobého hlediska mohlo přinést benefity.
„Musíme příběh obrátit a říct, že Putin selhal,“ řekl pro The Financial Times jeden z bývalých představitelů USA, který nechtěl být jmenován.
The Financial Times popisuje současnou situaci na frontách jako nepříliš optimistickou. „Ukrajina vstupuje do nového roku s nedostatkem munice, peněz i diplomatické podpory,“ konstatuje Financial Times, podle kterého se k těmto potížím přidruží i „další důležitá chyba“, Ukrajina a její západní podporovatelé již nemají podle listu „přesvědčivou teorii vítězství“; a dokud s nějakou nepřijdou, bude podpora Západu kolísat.
Na počátku jara bylo jasné, že Kyjev spustí rozsáhlou protiofenzivu, a s tím souhlasili i ukrajinští spojenci. Ofenziva měla prorazit ruské linie, a v optimálním případě dokonce ohrozit Krym. V té době podle Financial Times existovali mezi podporovateli Ukrajiny dvě skupiny – holubice a jestřábi. Holubice doufaly, že protiofenziva donutí Putina k jednání o míru za podmínek, které budou výhodné pro Ukrajinu. Jestřábi se domnívali, že útok na Krym a jeho pád povedou k odstranění režimu válečného zločince Putina.
Protiofenziva však za očekáváním z různých důvodů zaostala, takže ani jedna ze skupin nemohla uskutečnit své cíle v plném rozsahu. A tak jsou vyhlídky do roku 2024 „mnohem pochmurnější“.
„Jak EU, tak USA mají potíže s dohodou o nových balíčcích vojenské pomoci. Západní lídři obvykle slibují, že budou Ukrajinu podporovat, dokud to bude nutné,“ komentuje list vyjádření západních politiků, ale zároveň podotýká, že americký prezident Joe Biden nedávno toto tvrzení upravil na to, že USA budou pomáhat tak, „jak jen mohou“.
Článek zdůrazňuje, že bez přesvědčivé teorie vítězství ze strany Ukrajiny se na bránící se zemi zvýší tlak, aby s agresivním Ruskem začala vyjednávat.
„Ukrajinci by mohli souhlasit s dohodou – i kdyby zahrnovala územní ústupky – pokud by věřili, že je Rusko dodrží. Jenže ukrajinští představitelé mohou uvést řadu dohod, které Putin uzavřel a následně porušil,“ připomíná fakt, že Rusko nedodržuje ani dohody, k nimž se oficiálně zavázalo. Ukrajinci tak vědí, že jakékoli zastavení bojů Rusko využije jen jako odpočinek a přestávku k přezbrojení svých jednotek, které následně budou v agresi pokračovat.
Podle The Financial Times by alternativou k nějaké formální dohodě o ukončení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou mohlo být skutečné zmrazení konfliktu. „V takovém případě Ukrajina zaujme převážně obrannou pozici a bude omezovat další postup Ruska. Boje se nikdy úplně nezastaví, ale přestanou být tak intenzivní,“ domnívá se Financial Times a dodává, že „přechodnou situací – někde mezi zmrazeným konfliktem a formální mírovou smlouvou – by bylo příměří.“ V takovém případě by se obě strany dohodly na ukončení bojů, aniž by došlo k vyřešení politických otázek. Jako modelovou situaci list připomíná vztah mezi Jižní Koreou a Korejskou lidově demokratickou republikou, mezi nimiž panuje příměří již od roku 1953.
„Jihokorejský model ukazuje na možnou novou teorii vítězství Ukrajiny,“ poukazuje list na možnou paralelu s Jižní Koreou. „Jakmile boje v Koreji ustaly, mohli se Jihokorejci soustředit na obnovu své ekonomiky – a dosáhli obrovského úspěchu,“ píše The Financial Times. Důležité však je, aby Ukrajina měla stále přístup k Černému moři a aby pod její kontrolou zůstal důležitý přístav, kterým je Oděsa. S rozvojem ekonomiky do budoucna Ukrajině jistě pomůže i zahájení přístupových jednání s Evropskou unií, která musejí být spojena se zvýšenou finanční a technickou pomocí, aby bylo možné zahájit proces hospodářské obnovy.
„Rusové utrpěli potupnou porážku v bitvě o Kyjev, Putin obětoval statisíce životů pro menší územní zisky, ale žádného většího úspěchu jeho jednotky nedosáhly. Poprvé po mnoha staletích nezůstali Rusku na evropském kontinentu prakticky žádní spojenci, naopak Ukrajina se těší nebývalé úrovni mezinárodní podpory a respektu,“ upozorňuje na tristní výsledky Putinova válečného dobrodružství The Financial Times.