Ukrajina jedná se Spojenými státy americkými o dodávkách raket dlouhého doletu s dosahem větším, než mají raketomety HIMARS, které má v současné době k dispozici. Uvedla to velvyslankyně Ukrajiny v USA Oksana Markarová v rozhovoru pro CNN.
„Vždycky jsme říkali, že potřebujeme zbraně s dlouhým doletem. Jednání v současné době probíhají,“ prohlásila velvyslankyně. Ta také řekla, že Ukrajina nabídla Spojeným státům v případě dodání těchto systémů s dlouhým dostřelem právo kontrolovat cíle, které by byly ostřelovány. Washington by tak měl právo veta nad případnými ukrajinskými útoky na Rusko.
Ukrajinské úřady tím chtějí přesvědčit administrativu Joea Bidena, že poskytnutí raket ATACMS nepovede k úderům na území Ruské federace.
„Vždy úzce spolupracujeme s našimi partnery. Naši ministři obrany a vrchní velitelé mají pravidelné rozhovory. Diskuse probíhají také na základně Ramstein. Takže si nemyslím, že by mezi námi došlo k nějakému nedorozumění,“ řekl velvyslanec.
Rakety dlouhého doletu ATACMS by Ukrajině umožnily překročit 70–80 km úderný poloměr, což je nyní maximum, kam dostřelí raketové systémy M-142 HIMARS či M-270 MLRS, které má ukrajinská armáda k dispozici. ATACMS v modifikacích M-48 a M-57 dokáže zasáhnout cíle na vzdálenost až 300 km.
O ATACMS se jedná, ale v novém balíčku USA v celkové hodnotě 625 milionů dolarů poskytnou Ukrajině čtyři další systémy HIMARS, šestnáct houfnic ráže 155mm, šestnáct houfnic ráže105mm a další vybavení včetně munice a min či protiminových vozidel MRAP. Jde o první americký balíček pomoci od ruského oznámení o „anexi“ ukrajinského území a druhý balíček po výrazném úspěchu ukrajinské protiofenzivy na bojišti.