Až 80 tisíc Ukrajinců v branném věku se může nacházet v Polsku, kam uprchli, aby nemuseli vstoupit do armády a válčit s Ruskem. Někteří z nich využili úplatky, aby získali falešná osvědčení o zdravotní nezpůsobilosti. Ukrajinci nyní zvažují jejich trestní stíhání. Nebude to však lehké.
Jak napsala polská Rzeczpospolita, na území Polska se zřejmě nachází až 80 tisíc mužů, kteří jako války neschopní odešli z Ukrajiny po zahájení plnohodnotné ruské invaze v roce 2022. Po skandálech s korupčním jednáním v řadách ukrajinských posudkových lékařů a odvodových důstojníků nařídil prezident Zelenskyj výměnu šéfů náborových středisek a hloubkovou kontrolu. Během ní vyšlo najevo, že řada mužů, kteří opustili vlast, tak učinila na základě falešného osvědčení. Právě ty by nyní Ukrajina ráda získala od Polska zpět, jenže k tomu se vážou zapeklité právní i mezinárodněprávní komplikace.
Krakovský prokurátor Piotr Kosmaty upozorňuje, že řada ukrajinských uprchlíků samozřejmě tuší, že jim hrozí postih, s největší pravděpodobností uprchne a bude se skrývat. I když se je však podaří zadržet, postup jejich vydání je komplikovaný a může trvat roky. Ukrajina nemá možnost vydat evropský zatýkací rozkaz, kdy spolu komunikují soudy přímo, a musela by tak v každém jednotlivém případě požádat o extradici, což je však proces podstatně složitější a zdlouhavý.
Poláci se rovněž obávají, že nápor extradičních žádostí by mohl zahltit prokurátory i soudce, kteří o nich rozhodují. Navíc se jedná o jednotlivý postup, určený k vydání jednotlivce, takže není vhodný pro stíhání ukrajinských uprchlíků, kteří protizákonně uprchli před brannou povinností.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval zejména praktiky domácích odvodových komisařů, jejichž jednání označil za formu zrady. „Tento systém by měl být řízen lidmi, kteří přesně vědí, co je válka a proč jsou cynismus a úplatkářství za války zradou,“ řekl s tím, že právě těm vojákům, kteří nemohou být v zákopech, protože přišli o zdraví nebo o končetiny, ale zachovali si důstojnost, má být svěřen systém náboru nových rekrutů.
Jak uvedl mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Petr Řepka, pokud by se Ukrajina obrátila se žádostí o vydání na české úřady, zřejmě by nepochodila vůbec, a to z toho důvodu, že mezinárodní smlouvy o vydávání neplatí pro trestné činy vojenského charakteru. Soud by případnou žádost o extradici zřejmě zamítl a ministr by ji pak nemohl povolit.