Dva vysocí ukrajinští představitelé chtějí v pátek představit americké administrativě prezidenta Joea Bidena seznam cílů v Rusku. Chtějí se tak pokusit přimět Spojené státy ke zrušení omezení pro použití zbraní poskytnutých Američany proti Moskvě. Omezení Bidenovy administrativy platí od ruské invaze v únoru 2022. Spojené státy se však obávají možné eskalace ze strany Moskvy.
Vedoucí prezidentské kanceláře Volodymyra Zelenského Andrij Jermak a ministr obrany Rustem Umerov se setkají s americkými představiteli, „aby se pokusili konkrétně přesvědčit Bílý dům, aby zrušil omezení úderů zbraněmi dlouhého doletu na ruské území“. Americké televizi CNN to řekl ukrajinský zákonodárce pod podmínkou anonymity.
„Poskytnou seznam prioritních cílů, bez nichž bude obtížné změnit průběh války ve prospěch Ukrajiny,“ dodal zdroj americké televize.
Schůzka ministrů obrany Umerova a Lloyda Austina je naplánovaná na pátek. Zátím ale podle CNN není jasné, s kým se má setkat Jermak. Při předchozích návštěvách Washingtonu jednal s ministrem zahraničí Antonym Blinkenem a poradcem pro národní bezpečnost Jakem Sullivanem.
Ve středu ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj znovu vyzval k tomu, aby bylo Ukrajině umožněno provádět údery hlouběji v Rusku a „zrušit omezení úderů dlouhého dosahu pro Ukrajinu hned“ s tím, že by to dříve ukončilo válku „pro Ukrajinu i celý svět“.
Podle zdrojů z Bílého domu a z britské administrativy deníku The Telegraph Spojené království podporuje myšlenku povolit Ukrajině zasahovat cíle v Rusku dodanými britskými raketami Storm Shadow. Britský premiér Keir Starmer se však obává zhoršení vztahů se Spojenými státy, proto zaujímá „konzultativní přístup“ k jednání s USA o příslušném povolení.
Zdroj z Bílého domu řekl deníku The Telegraph, že administrativa současného amerického prezidenta Joea Bidena se obává, že použití západních zbraní Ukrajinou ve válce proti Rusku, a to i bez souhlasu USA, by mohlo „eskalovat situaci“ a vést k zapojení amerických vojáků do války.
Omezení Bidenovy administrativy na zákaz používání západních zbraní na ruském území platí od ruské invaze v únoru 2022. „Nemyslím si, že by měly existovat nějaké zákazy, protože se nejedná o ukrajinskou ofenzivu s použitím západních zbraní na území Ruska,“ kritizoval už dříve rozhodnutí Spojených států ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Jedná se o obranu. Je to stejné jako preventivní sankce, o kterých jsme mluvili před plnou invazí. Jde o totéž,“ dodal.
Podle bruselského webu POLITICO skupina ukrajinských poslanců v květnu ve Washingtonu apelovala v americkém Kongresu, aby Ukrajina mohla využívat zbraně americké výroby k útokům přes hranice. Opatření podle nich omezuje ukrajinské válečné úsilí, protože Kyjev se snaží zasáhnout ruské vojenské zásobovací sklady za hranicemi. Washington ale na zákazu stále trvá.
K jeho zrušení vyzvali i členové výboru Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických pro zpravodajské služby. „Naši ukrajinští spojenci žádají o povolení použít určité zbraně poskytnuté Spojenými státy k provádění operací na strategické cíle uvnitř ruského a Ruskem kontrolovaného území,“ stojí v prohlášení, které výbor zveřejnil na sociální síti X.
„Ukrajinští představitelé již několik týdnů sledují, jak ruské jednotky beztrestně útočí na ukrajinské obce z ruského území,“ píší kongresmani s odkazem na novou ruskou ofenzivu v Charkovské oblasti na severu země. „Ukrajinci se kvůli současné politice administrativy nemohli bránit. Je nezbytné, aby Bidenova administrativa umožnila ukrajinským vojenským představitelům provádět v plném rozsahu operace nezbytné k reakci na nevyprovokovaný útok Ruska na jejich svrchované území,“ píše se dále v prohlášení.
Už v září 2022 ruské ministerstvo zahraničí varovalo Spojené státy, že překročí červenou linii a budou v očích Kremlu považovány ze přímého účastníka konfliktu, pokud Kyjevu dodají rakety dlouhého doletu.
Pentagon stále trvá na tom, že omezení platí. „Jsme přesvědčeni, že vybavení, které dáváme Ukrajině a které dávají Ukrajině jiné země, by mělo být použito na znovuzískání ukrajinského svrchovaného území,“ řekla už dříve mluvčí Pentagonu s tím, že americký ministr obrany Lloyd Austin jednal s ukrajinským ministrem obrany Rustemem Umerovem o tom, jak co nejlépe využít poskytnuté prostředky. „A my se domníváme, že je to na ukrajinském území,“ dodala.
Oprávnění k úderu na ruské území by Kyjevu umožnilo vytvořit pro Kreml strategickou nejistotu. Kromě toho by příchod letounů F-16 na Ukrajinu, zejména se schopností zaměřovat vzdušné hrozby nad Ruskem, výrazně posílil schopnosti ukrajinské protivzdušné obrany. Taková povolení otevírají ukrajinským obranným silám nové perspektivy. Někteří vojenští analytici tvrdí, že Ukrajina by mohla účinně omezit aktivitu ruských letadel, pokud by mohla zasahovat cíle ve vzdálenosti alespoň 80 kilometrů.