Ukrajinská armáda chrání Moldavsko před ruskou invazí. Země však potřebuje podporu NATO, aby mohla lépe čelit případným vzdušným útokům či ruské propagandě. Uvedla to v sobotu moldavská prezidentka Maia Sanduová na Mnichovské bezpečnostní konferenci, kde se rovněž setkala se zvoleným českým prezidentem Petrem Pavlem.
„Vidíme hrozby přicházející od různých představitelů Ruska, poslední od ministra zahraničí (Sergeje Lavrova), který naznačil, že Moldavsko může být další na řadě,“ uvedla Sanduová. „Ale dokud Ukrajina bude držet ruskou armádu daleko od našich hranic, věříme, že Moldavsko není bezprostředně ohroženo. Ukrajina nás chrání,“ dodala.
Podle Sanduové však Rusko vede proti její zemi hybridní válku, která se projevuje například v energetice či kybernetických útocích. Zopakovala také tvrzení ze začátku týdne, že se Rusko za pomoci násilných nepokojů a lidí dovezených ze zahraničí pokusí svrhnout moldavskou prozápadní garnituru a dosadit proruskou vládu, kterou by Moskva mohla použít proti Ukrajině.
Neutrální Moldavsko podle Sanduové potřebuje pomoc NATO při budování protivzdušné obrany. Připomněla, že vzdušný prostor Moldavska opakovaně narušily ruské střely mířící na ukrajinské cíle. Moldavsko potřebuje také podporu, aby mohlo čelit kybernetickým útokům a ruské propagandě a dezinformacím. Týká se to zejména sociálních sítí, jejichž mateřské firmy podle Sanduové nereagují na žádosti Moldavska, aby mazaly proválečné příspěvky.
Sanduová se na okraj bezpečnostní konference v bavorské metropoli setkala se zvoleným českým prezidentem Petrem Pavlem. „Jsem vděčná za neochvějnou podporu České republiky ohledně přijetí Moldavska do Evropské unie,“ uvedla na twitteru s tím, že se těší na spolupráci a posílení vazeb mezi oběma zeměmi.
Moldavsko, kde žije asi 2,6 milionu obyvatel, je vklíněné mezi Ukrajinu a Rumunsko. Od začátku války na Ukrajině se dostalo pod enormní tlak zesílený obavami, že by Rusko mohlo rozšířit invazi i na moldavské území, aby k Moskvou ovládaným územím připojilo proruský separatistický region Podněstří. Již od začátku války na Ukrajině před téměř rokem se i Moldavsko snaží navázat bližší vztahy se svými západními partnery. Loni v červnu přiznala EU Moldavsku, stejně jako i Ukrajině, status kandidátské země.