Ukrajině se díky cíleným útokům v Černém moři podařilo zvrátit převahu ruského loďstva. Ruské lodě se totiž podle deníku The Wall Street Journal obávají plavby v tomto prostoru. Ve výsledku to umožní opětovné otevření ukrajinských přístavů.
„Použitím domácích dronů a raket k útokům na ruské lodě Ukrajina do značné míry podkopala ruskou vojenskou dominanci v Černém moři,“ píše se v článku The Wall Street Journal. Díky tomu bylo možné obnovit činnost přístavů v Oděse, kam opět vplouvají obchodní lodě.
„Došlo k opravdu důležité změně. Ukrajinci se postupně chopili iniciativy a tato série malých taktických vítězství začala přispívat k operačnímu, a dokonce i strategickému úspěchu,“ konstatuje Michael Petersen, ředitel Institutu ruských námořních studií na US Naval War College.
„Abychom zajistili naši bezpečnost nyní i v budoucnu, musíme začít s obranou našich břehů už na březích nepřítele. Toto je přístup, který se postupně snažíme uplatňovat,“ uvedl pro The Wall Street Journal velitel ukrajinského námořnictva viceadmirál Oleksij Nejžpapa.
V okamžiku, kdy Putin rozpoutal agresivní válku proti Ukrajině, byla ruská převaha nad ukrajinským námořnictvem přibližně dvanáct ku jedné. Díky promyšleným akcím, při kterých byly některé ruské lodě poškozeny, či dokonce zničeny a část Černého moře byla zaminována, nyní ruské lodě „váhají, zda vplout do severozápadní části Černého moře“.
Podle vojenských expertů utrpěla Černomořská flotila vážné ztráty, například při útoku 13. září na přístav v Sevastopolu, kde došlo k totální destrukci výsadkové lodě a ponorky. I samotné vážné poškození suchého doku, v němž byla tato plavidla opravována, přináší Černomořské flotile značné problémy a v následujících minimálně několika měsících zkomplikuje činnost ruského námořnictva.
Ukrajina sice není schopna stále čelit ruským lodím svým námořnictvem, ale podle viceadmirála Nejžpapy jde hlavně o využití speciálních námořních dronů. „Je zřejmé, že drony jsou tím, co způsobuje, že nepřítel se necítí bezpečně ani ve svých domovských přístavech, natož na volném moři,“ prohlásil Nejžpapa, podle kterého Ukrajina nehodlá nijak zasahovat do civilní lodní dopravy v Černém moři, ale dohoda o mezinárodním právu umožňuje útoky na komerční plavidla, která pomáhají ruské armádě. To jsou podle jeho slov zcela legitimní cíle.
Pro ilustraci pak vysvětlil, že oblast o rozloze asi 25 tisíc kilometrů čtverečních v severozápadní části Černého moře je zónou nikoho, kam se odváží vplout pouze civilní lodě, případně rychlé malé čluny, které díky své velikosti nejdou zaměřit raketami.
Jak na svém telegramovém účtu poznamenává ukrajinské námořnictvo, je v Černém moři nyní šest ruských lodí, v Azovském moři pouze jedna, stejně jako ve Středozemním moři. „Rusko nadále porušuje Mezinárodní úmluvu o bezpečnosti lidského života na moři (SOLAS) tím, že u lodí vyřazuje z provozu automatické identifikační systémy,“ dodává ukrajinská admiralita.