USA informovaly evropské spojence, že nebudou blokovat případné rozhodnutí o převedení stíhaček F-16 na Ukrajinu. Oficiální žádost se zatím neobjevila, ale pokud k tomu dojde, nebude nijak vetována. S odkazem na zdroje v Bílém domě to uvádí CNN.
Rozhodnutí, které Bílý dům avizoval, je výsledkem sílícího tlaku členů Kongresu a západních spojenců požadujících, aby Ukrajině mohly být moderní stroje dodány. Nic to však nemění na tom, že vlastní F-16 americká strana dodat zatím nechce, jen nebude bránit případným dodávkám z jiných států.
Kongresmani 17. května podle listu The New York Times vyzvali amerického prezidenta Joea Bidena, aby „bezodkladně odblokoval přesun letounů F-16 na Ukrajinu“. Učinilo tak 14 demokratů i republikánů dopisem. Celou akci koordinoval demokrat Jared Golden z Maine.
„Poskytnutí stíhaček F-16 Ukrajině je nezbytné pro efektivní uzavření této války za spravedlivých podmínek,“ píší kongresmani americkému prezidentovi. Podle jejich názoru je rozhodnutí USA rozhodující pro to, aby Kyjev získal potřebné zdroje. Zvláště kongresmani zdůrazňují, že to dokazují případy počáteční nerozhodnosti spojenců poskytnout tanky Ukrajině.
Sofistikované stíhačky by Ukrajině usnadnily zaměřování se na ruská letadla, aniž by museli vynakládat drahou munici Patriot, která byla vyrobena k zachycení balistických raket, tvrdí také kongresmani v dopise.
Očekává se, že tato otázka bude předmětem debaty na příštím summitu NATO v litevském Vilniusu v červenci, uvedli úředníci. Stejně tak do popředí vystupuje další potřeba výcviku ukrajinských pilotů na tyto stroje. Počátkem týdne Britové uvedli, že spolu s Nizozemskem uvažují o vytvoření „mezinárodní koalice“ nejen pro nákup letadel pro Ukrajinu, ale také pro výcvik ukrajinských pilotů na stíhačkách 4. generace, které jsou pokročilejší než současná ukrajinská stíhací flotila.
Podle informací, jež se dostaly na veřejnost, hodnotí vedení amerického letectva schopnosti ukrajinských pilotů tak vysoko, že by jejich přeškolení na moderní stroje F-16 trvalo „jen“ čtyři měsíce, což je výrazně kratší doba, než kterou potřebují američtí piloti při výcviku.
„Potřebujeme F-16. A jsem vděčný našim spojencům za jejich rozhodnutí pracovat v tomto směru, včetně výcviku našich pilotů,“ řekl Andrij Jermak, šéf kanceláře ukrajinského prezidenta.