Od dubna, kdy americký Kongres schválil balík pomoci pro Ukrajinu, dodaly Spojené státy 83 procent slíbené munice, 67 procent prostředků protivzdušné obrany a 60 procent palebné síly. Ve středu to oznámil mluvčí Pentagonu Patrick Ryder. Na konci října ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdil, že Spojené státy dodaly Ukrajině pouze deset procent slibované pomoci.
„Od schválení dodatečného financování do poloviny října jsme Ukrajině dodali 83 procent přislíbené kritické munice z našich skladů. Konkrétně se jedná o 155mm dělostřelecké granáty, GMLRS (rakety pro systémy HIMARS, pozn. red.), munici pro systémy Patriot a tak dále,“ oznámil na středeční tiskové konferenci mluvčí amerického ministerstva obrany.
Spojené státy podle něj Ukrajině dodaly také 67 procent slíbených dalších prostředků protivzdušné obrany, včetně raket pro systémy Stinger a HAWK. „Splnili jsme 60 procent našich závazků v oblasti palebné síly, včetně pum malého průměru a munice ráže 105 mm,“ dodal.
Zbraně jsou údajně z amerických skladů dodávány v řádu dnů nebo týdnů. Od dubna údajně dodaly Spojené státy na Ukrajinu tisíce dělostřeleckých granátů, tisíce obrněných vozidel, tisíce raket HIMARS a protitankových střel, desítky dělostřeleckých systémů, stovky raket protivzdušné obrany, jednu baterii Patriot a desítky dalších systémů.
„Společně s našimi spojenci a partnery jsme téměř dokončili dodávku strategických systémů protivzdušné obrany, které jsme se zavázali poskytnout na summitu NATO,“ prohlásil Ryder s tím, že k úterý mají Spojené státy možnost poskytnout Ukrajině zbraně a vybavení za více než devět miliard dolarů. Konkrétně je k dispozici 7,1 miliardy dolarů v rámci programu PDA a dalších 2,2 miliardy dolarů v rámci programu USAI, který zajišťuje objednávání zbraní u výrobců.
Budeme pokračovat v poskytování pomoci a využijeme dostupné prostředky k tomu, abychom zajistili, že Ukrajina dostane vše, co potřebuje.
„Budeme pokračovat v poskytování pomoci a využijeme dostupné prostředky k tomu, abychom zajistili, že Ukrajina dostane vše, co potřebuje k odstrašení a boji proti ruské agresi,“ uzavřel Ryder.
Americký Kongres schválil dodatečný balík podporu pro Ukrajinu letos v dubnu. Jeho schválení ale předcházel šestiměsíční odpor Republikánské strany, která souhlas podmiňovala výrazným zpřísněním imigrační politiky. Nakonec výdaje prošly bez tohoto bodu, ovšem s několika dodatečnými položkami včetně plánu změnit část pomoci Ukrajině na odpustitelnou půjčku.
Na konci letošního října ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že Ukrajina obdržela pouze deset procent slibovaného objemu. „Dělejte svou práci. Počítáte se zálohami, počítáte se speciálními brigádami, počítáte s takovým vybavením. A když dostanete 10 procent z celého balíčku, který už byl odhlasován… To není legrace,“ prohlásil Zelenskyj podle webu The Kyiv Independent. „Když dáte slovo, musíte ho dodržet,“ dodal s tím, že Ukrajina plánovala své vojenské akce spoléhajíc na slíbenou pomoc „v určitém čase“.
Deník The Wall Street Journal během tohoto týdne informoval, že Spojené státy plánují poslat Ukrajině více než 500 raket pro systémy protivzdušné obrany Patriot a NASAMS, což by mělo pokrýt obranu do konce letošního roku. Administrativa prezidenta Joea Bidena plánuje vyčerpat všechny zbývající prostředky určené na vojenskou pomoc Ukrajině do dne inaugurace Donalda Trumpa 20. ledna příštího roku.
Ten se během kampaně několikrát vyjádřil, že v případě svého vítězství pomoc Ukrajině omezí či úplně zruší. Zvolený prezident slíbil, že v případě svého vítězství „vyřeší válku na Ukrajině“ a „ukončí chaos na Blízkém východě“, protože svět je „velmi blízko třetí světové válce“.