V pondělí proběhlo zasedání Rady bezpečnosti OSN, kterému předsedal ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Generální tajemník OSN António Guterres na něm prohlásil, že moskevská invaze na Ukrajinu „způsobuje zemi a jejím lidem obrovské utrpení a devastaci“. Lavrov pak naopak nazval Ukrajinu zločineckým režimem, který je pro Rusko dlouhodobou hrozbou.
„Napětí mezi hlavními mocnostmi je na historickém maximu. Stejně tak jsou rizika konfliktu, způsobená neštěstím nebo špatným odhadem,“ řekl António Guterres během jednání Rady bezpečnosti světové organizace a vyzval k mírovému řešení konfliktů, zatímco měl po své pravici Sergeje Lavrova. Rusko v dubnu předsedá patnáctičlenné Radě bezpečnosti OSN v rámci rotačního principu.
Kromě toho, že válka na Ukrajině podle šéfa organizace maří lidské životy, podněcuje také „globální ekonomickou dislokaci vyvolanou pandemií covidu-19“. Již v únoru se vyjádřil, že ruská agrese vyvolala v současnosti nejrozsáhlejší porušování lidských práv.
Lavrov na schůzi vystoupil po Guterresovi a z jeho úst zaznělo, že Ukrajina dlouhodobě představuje hrozbu pro ruskou bezpečnost, přičemž Kyjev nazval zločineckým režimem. „Stejně jako během studené války bylo dosaženo nebezpečného, možná ještě nebezpečnějšího prahu,“ uvedl s tím, že situace se zhoršuje ztrátou důvěry v multilateralismus. Ve svém projevu zároveň kritizoval USA a západní země za to, že podporují Ukrajinu a dodávají jí zbraně.
Zároveň s sebou americká velvyslankyně Linda Thomas-Greenfieldová na schůzi přivedla Elizabeth Whelanovou, sestru Paula Whelana, Američana, který byl v Rusku v roce 2020 odsouzen za špionáž. Washington jeho zadržení označil za neoprávněné. „Spojené státy předložily návrh na Paulovo propuštění. Naléháme tedy na Rusko, aby se tímto návrhem zabývalo,“ řekla Thomas-Greenfieldová novinářům před pondělním setkáním.