Nejnovější balíček pomoci Ukrajině bude podle Bílého domu zahrnovat i raketové systémy Patriot. Budou chránit ukrajinskou infrastrukturu před útoky ruských raket a střel s plochou dráhou letu.
„Baterie raket Patriot bude zásadním přínosem pro obranu ukrajinského lidu před barbarskými útoky Ruska na kritickou ukrajinskou infrastrukturu. Ukrajinské síly vyškolíme v obsluze raketové baterie Patriot ve třetí zemi,“ uvádí se ve zprávě Bílého domu. Jakmile budou vojáci vyškoleni, pojedou s baterií na Ukrajinu, aby ji obsluhovali. „Nebude to americký personál, kdo to bude dělat. V tomto ohledu se nic nemění,“ zdůrazňuje zpráva, která tak upozorňuje, že USA i nadále nebudou do konfliktu zapojeny přímo.
Patrioty na sebe poprvé upoutaly pozornost v roce 1991 během války v Zálivu, kdy se jejich účinnost při ničení iráckých raket Scud pohybovala až okolo 70 %.
Značnou výhodou systému je jeho vysoká mobilita. Všechny součásti jsou totiž umístěny na přívěsech či speciálních nákladních vozidlech, takže do potřebné bojové pozice se může dostat během 60 minut.
Systém Patriot používá různé druhy střel s různým zaměřením. Může nést například čtyři rakety PAC-2 s doletem 160 kilometrů a dostupem až 24 kilometrů, případně šestnáct raket PAC-3 s dostřelem 35 kilometrů. Tyto rakety jsou určené proti balistickým střelám. Rakety dosahují rychlosti až 4800 km/hod. a nejkratší doba letu je tak jen 9 sekund.
Střely Patriot jsou vybaveny naváděcím systémem track-via-missile (TVM). Ten dokáže zachytit cíl v koncové fázi letu a přes pozemní radar přenese data do řídící stanice, kde jsou provedeny výpočty korekce pro přesný zásah. Díky tomu je úspěšnost zásahu velice vysoká.
Posádku tvoří trojice mužů: důstojník odpovědný za provoz systému, asistent taktického ovládání a specialista na komunikační systém. Posádka bývá doplněna i o další muže, kteří se starají o případné doplnění munice, opravy, doplnění paliva apod.