Ukrajina hodlá do konce letošního roku uspořádat druhý mírový summit. Podle agentury Reuters to oznámil ukrajinský velvyslanec v Turecku Vasyl Bodnar. Kyjev podle něj chce, aby se summitu zúčastnila i Ruská federace. Zároveň ale vyloučil, že by došlo k rozhovorům mezi Kyjevem a Moskvou. První mírový summit se uskutečnil v červnu letošního roku ve Švýcarsku.
„Jedním z nejdůležitějších cílů tohoto summitu je dosažení spravedlivého míru na Ukrajině. Nemluvíme zde o formátu, kdy Ukrajina a Rusko sedí naproti sobě a Ukrajina poslouchá ruské požadavky,“ prohlásil velvyslanec Vasyl Bodnar na tiskové konferenci v Ankaře.
„Nyní vidíme následující: mezinárodní společenství spolu s Ukrajinou zasedne a vytvoří seznam kroků, které by mohly být podniknuty pro spravedlivý mír na Ukrajině, a na základě tohoto seznamu budou diskutovat o tom, jaké požadavky položit Rusku,“ dodal.
„Nebude to přímé dvoustranné setkání, bude to nejspíš ve formátu, kdy se zapojí i třetí strany a (rozhovory) se povedou prostřednictvím třetích stran. Doufáme, že se tento summit uskuteční do konce roku,“ uzavřel Bodnar.
O dalším možném mírovém summitu už v minulosti mluvil i poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Ihor Žovkva. Hostit by ho podle něj mohla jedna ze zemí takzvaného globálního Jihu, některé z nich to Kyjevu již nabídly. „Máme několik zemí, které nabízejí hostitelství, a mohu s velkou pravděpodobností říct, že by se mohl konat v jedné ze zemí globálního Jihu,“ řekl Zelenského poradce bez dalších podrobností.
Summitu ve Švýcarsku se v červnu zúčastnilo více než 90 zemí, ovšem nikoli Rusko, které na Ukrajinu už 28 měsíců útočí a které ani nebylo pozváno. Účast odmítly Brazílie, Čína, Indie či Saúdská Arábie. Moskva závěry víkendového summitu označila za takřka irelevantní. Příštího summitu by se podle Žovkvy mohlo Rusko zúčastnit za předpokladu, že „bude připravené zvážit ukrajinské návrhy řešení a nebude předkládat ultimáta“.
Rusko už několikrát zopakovalo své požadavky k ukončení konfliktu na Ukrajině. Mezi nimi je i úplné stažení ukrajinských vojsk z Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské oblasti, neutrální, neblokový, nejaderný status Ukrajiny, demilitarizace a denacifikace a zrušení sankcí namířených proti Rusku.