Ukrajina jako suverénní stát může v letošním roce přestat existovat. V rozhovoru s Komsomolská pravda to řekl řekl poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Nikolaj Patrušev. O ukončení války na Ukrajině by podle něj mělo Rusko jednat pouze se Spojenými státy. S Londýnem a Bruselem „není o čem jednat“, dodal. Kyjev se obává, že zvolený americký prezident Donald Trump bude na Ukrajinu tlačit, aby přijal mír za podmínek výhodných pro Rusko.
„Nelze vyloučit, že Ukrajina v příštím roce přestane vůbec existovat,“ prohlásil v rozhovoru pro moskevský deník Patrušev. Ten je od minulého roku poradcem ruského prezidenta Vladimira Putina. Dříve působil v pozici generálního tajemníka Bezpečnostní rady Ruské federace. V loňském roce ho však nahradil bývalý ministr obrany Sergej Šojgu. Ukrajina se zhroutila „dávno před“ ruskou invazí v roce 2022 kvůli údajnému „násilnému prosazování neonacistické ideologie a zanícené rusofobii“, dodal.
Důležité jsou jen Spojené státy
O ukončení války na Ukrajině by podle něj mělo Rusko jednat pouze se Spojenými státy. „Pokud hovoříme o konkrétních perspektivách dalšího vývoje událostí s ohledem na Trumpův faktor, respektujeme jeho prohlášení. Domnívám se, že jednání o Ukrajině by měla probíhat mezi Ruskem a USA bez účasti dalších západních zemí,“ prohlásil Patrušev s tím, že s Londýnem a Bruselem podle něj „není o čem jednat“.
Patrušev totiž tvrdí, že vedení Evropské unie nemůže mluvit jménem mnoha jejích členů, včetně Maďarska, Slovenska, Rakouska a Rumunska, protože tyto země mají vůči Rusku „vyvážený postoj“.
Ačkoli se Trump zavázal k rychlému ukončení války na Ukrajině, konkrétní návrhy na příměří nebo mírovou dohodu zatím nepředložil. Spojené státy zůstávají největším vojenským podporovatelem Ukrajiny. Kyjev se obává, že zvolený americký prezident Donald Trump bude na Ukrajinu tlačit, aby přijal mír za podmínek výhodných pro Rusko.
Ve stejném rozhovoru Patrušev vyslovil podobně hrozivou předpověď ohledně Moldavska, bývalé sovětské republiky, která sousedí s Ukrajinou a Rumunskem. Naznačil, že snaha Moldavska o členství v Evropské unii navzdory námitkám Ruska by mohla vést k jeho rozpadu. „Nevylučuji, že agresivní protiruská politika Kišiněva povede k tomu, že se Moldavsko buď stane součástí jiného státu, nebo přestane existovat úplně,“ dodal kremelský poradce.
V rozhovoru zmínil i „bratrské vztahy“ mezi Ruskem a Ukrajinou. Moskvě údajně záleží na tom, co se na Ukrajině děje. „Zvláště znepokojivé je, že násilné vnucování neonacistické ideologie a intenzivní rusofobie ničí kdysi kvetoucí ukrajinská města, zejména Charkov, Oděsu, Mykolajiv a Dněpropetrovsk (ukrajinsky Dnipro, pozn. red.),“ obvinil Ukrajinu z ničení vlastních měst.
Nesmysly, reaguje Kyjev
Na slova putinova poradce reagoval vedoucí Centra pro boj proti dezinformacím Oleksandr Kovalenko. „Selhal ve všem, v čem selhat mohl, včetně poradenství Putinovi ohledně zastrašovací taktiky s Orešnikem, která nakonec nevyšla a Rusům nedala žádnou páku proti Západu, nemluvě o některých ‚diplomatických‘ misích na Západ na Putinovo zadání,“ napsal Kovalenko podle ukrajinského webu RBC.
Patrušev se podle něj bojí pravdy, že v příštích 50 letech je šance na řízený rozpad Ruské federace na národní útvary mimořádně vysoká a zájem na tom bude mít stále více lidí.
„Šance Patruševa, že na vlastní oči uvidí nezávislý Baškortostán, Tatarstán, Komi nebo Sachu (republiky Ruské federace, pozn. red.), jsou samozřejmě dost malé. Jeho věk už není na jeho straně. Proto píše nesmysly o Ukrajině,“ uzavřel šéf ukrajinského Centra pro boj proti dezinformacím.