Slovenský europoslanec a bývalý místopředseda slovenského parlamentu Ľuboš Blaha na sociální síti Telegram obvinil Ukrajinu z toho, že vyhlásila Slovensku ekonomickou válku. Reagoval tak na zastavení dodávek ruské ropy přes Ukrajinu. Podle Blahy je potřeba přistoupit k protiopatřením, konkrétně by chtěl zablokovat vojenskou pomoc napadené zemi a přerušit jednání o jejím vstupu do Evropské unie.
Ukrajina v červnu jednostranně rozhodla o zákazu tranzitu ruské ropy od Lukoilu přes své území. Firmu zařadila na svůj sankční seznam. Slovensko a Maďarsko tak tento měsíc přestaly ropu přes Ukrajinu dostávat. Obě země kvůli tomu v pondělí vyzvaly Evropskou komisi, aby se rozhodnutím Ukrajiny začala zabývat.
Zastavení dodávek ropy rozčílilo slovenské politiky. Podle ministra zahraničí Juraje Blanára porušil Kyjev asociační dohodu uzavřenou mezi Ukrajinou a Evropskou unií. Premiér Robert Fico v sobotním telefonátu šéfovi ukrajinské vlády Denysu Šmyhalovi hovořil o „nesmyslné sankci“, která nepoškozuje Rusko, ale hlavně některé členské státy Evropské unie. „Slovensko nemíní být rukojmím ukrajinsko-ruských vztahů,“ řekl premiér.
Na situaci reagoval také europoslanec Ľuboš Blaha. „Ukrajina nám vyhlásila válku – musíme tvrdě reagovat,“ napsal. „Jak jinak interpretovat zastavení dodávek ropy z Ruska na Slovensko a do Maďarska než jako brutální útok na naše obyvatelstvo?“ pokračoval. Připomněl, že Slovensko Ukrajině posílá humanitární pomoc.
„Dokdy ještě budeme banderovskému režimu na Ukrajině dovolovat, aby páchal takové válečné zločiny? Vždyť toto je útok na naše civilní obyvatelstvo! A dokdy budeme předstírat, že Evropská komise je naším spojencem? Vždyť ta s tím nic nedělá!“ tvrdil.
Komise by měla podle něj okamžitě přerušit jednání s Ukrajinou o vstupu do EU, zastavit jakoukoli vojenskou i humanitární pomoc a přerušit s Ukrajinou diplomatické styky, dokud dovoz ruské ropy neobnoví.
„Je nejvyšší čas přistoupit k protiopatřením. Zablokovat vojenskou pomoc unie. Zablokovat všechny ty jejich nechutné válečné iniciativy. Maďarsko o tom otevřeně mluví. Diplomatické cesty do Ruska by měly být nyní pravidlem. Pokud o míru nechtějí jednat rusofobní šílenci z evropských institucí, musíme to dělat my. Slováci, Maďaři… ti, kterým zůstal zdravý rozum,“ napsal potom.
Slovenský prezident Peter Pellegrini také pohrozil odvetou, pokud Ukrajina dodávky neobnoví. Uvedl nicméně, že by byl nerad, kdyby Slovensko muselo k odvetným opatřením přistoupit.
„To, co udělala Ukrajina ve vztahu ke Slovensku, považuji za velmi vážné. Za velmi nepříjemný zásah do našich dobrých vztahů. Pevně věřím, že se to ze strany Ukrajiny co nejrychleji podaří dát do pořádku,“ řekl Pellegrini. Připomněl, že Slovensko dodává Ukrajině značné objemy elektrické energie a i jinak jí pomáhá v době, kdy se brání ruské vojenské invazi.
Dodávky Lukoilu přes jižní větev ropovodu Družba představují asi 50 procent jeho objemu. Rafinerie MOL na Slovensku a v Maďarsku jsou na dodávkách ropy od Lukoilu zcela závislé. Ropovod Družba začíná v Rusku na východním břehu řeky Volhy a v Bělorusku se dělí do dvou větví – severní vede do Polska a do Německa, jižní přes Ukrajinu pak do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Touto cestou vyvážejí ropu i další ruské firmy, kterým Ukrajina tranzit suroviny umožňuje.