Být trvale přítomny, dohlížet na bezpečnost lodní dopravy či provádět odminování mají lodě Severoatlantické aliance, jejichž trvalou přítomnost v Černém moři požaduje Kyjev v rámci nové strategie své námořní bezpečnosti. Rusko uvedlo, že koncentraci válečných lodí NATO v Černém moři bude považovat za hrozbu.
Zajištění trvalé přítomnosti sil Severoatlantické aliance v Černém moři si klade za cíl rozhodnutí Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny ze dne 17. července 2024 „O strategii námořní bezpečnosti Ukrajiny“, které formou dekretu schválil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Obsáhlý dokument se týká organizace a zajišťování bezpečnosti plavby v Černém moři. Na těch se má podílet také loďstvo spojenců Ukrajiny, a to včetně lodí NATO. Zmíněný dokument tak mimo jiné hovoří o rozvoji spolupráce s mezinárodními partnery v rámci Koalice pro zajištění námořní bezpečnosti, v jejímž čele stojí Velká Británie a Norsko a která má posílit schopnosti ukrajinského vojenského námořnictva.
Za účasti států NATO má pak vzniknout také „protiminová koalice“, která bude pod záštitou NATO a EU po válce provádět odminování regionu, zejména v oblasti ukrajinských mořských oblastí a řek; s jejich pomocí chce Ukrajina organizovat společné bezpečnostní námořní hlídky v oblasti Azovského i Černého moře.
Součástí strategického plánu je rovněž rozvoj spolupráce s členskými státy NATO, a to v rámci cvičení, manévrů a dalších společných akcí.
Nejde ale jen o to. Jeden z článků o mezinárodní spolupráci přímo hovoří o „zajištění trvalé přítomnosti sil aliance v Černém moři“, vybudování základny a odpovídající infrastruktury pro flotilu, hlídkující nad bezpečností v oblasti Černého moře a Středozemí.
Zřejmě právě na toto ustanovení nové ukrajinské koncepce reagovali i Rusové. Jak uvedla agentura Reuters, Kreml prohlásil, že Rusko by považovalo jakékoli plány na zavedení trvalé přítomnosti válečných lodí NATO v Černém moři za hrozbu, vzhledem k zapojení aliance do „ukrajinského konfliktu“.
Tak to alespoň řekl mluvčí ruského prezidenta Putina Dmitrij Peskov, když na novou námořní bezpečnostní strategii Ukrajiny reagoval. „Samozřejmě koncentrovaná přítomnost lodí NATO – věnujeme pozornost Bulharsku a Rumusku, pobřežním státům, které jsou členy aliance – (…) reprezentuje, zvláště v současné situaci, dodatečné ohrožení pro Rusko,“ prohlásil Peskov s tím, že „Rusko samozřejmě učiní veškeré potřebné kroky pro zajištění své bezpečnosti“.